Japonia pospieszy na ratunek Europie

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 11-01-2011, 13:45

Japonia kupi obligacje, z których przychody pójdą na pomoc dla Irlandii – zapowiada minister finansów kraju Yoshihiko Noda.

W ten sposób Kraj Kwitnącej Wiśni dołączy do Chin, które wsparły m.in. Grecję i Portugalię. Kraje strefy euro rozważają wyemitowanie wspólnych obligacji, aby zdobyć finansowanie na pakiet pomocowy dla Irlandii.

- Jest wskazane, by Japonia, jako jedna z wiodących gospodarek, miała swój wkład i zwiększyła zaufanie do tego projektu. Chcemy, by nasz udział przekroczył 20 proc. – powiedział Noda na wtorkowej konferencji w Tokio.

- To znak, że świat mobilizuje się, aby pomóc Europie. Jednak jest mało prawdopodobne, aby euro utrzymało swoją obecną siłę. Wcale nie jest pewne, że rynek będzie w stanie wchłonąć wszystkie papiery wyemitowane w celu ratowania słabych ogniw strefy euro – komentował Noriaki Matsuoka, ekonomista Daiwa Asset Management w Tokio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane