Jasna obietnica, ale bez gwarancji

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 13-08-2014, 00:00

FUNDUSZE: TFI zaoferuje trzy nowe fundusze ze z góry określoną stopą zwrotu. Jeden z nich będzie płacić dochód.

Bez względu na to, jak nieprzewidywalne mogą być rynki finansowe, inwestorzy oczekują od swojej inwestycji niezmiennie tego samego — chcą zarabiać. Aviva Investors Multi Strategy Target Return dąży do lepszych stóp zwrotu w tym niepewnym świecie — tak brzmi niezbyt odkrywcze hasło reklamowe nowego funduszu grupy Aviva, który niedawno pojawił się na brytyjskim rynku. W Polsce zadebiutuje na przełomie roku i będzie jednym z trzech tzw. target funds dostępnych w ofercie Aviva Investors TFI.

— Chcemy zaoferować krajowym inwestorom strategię stworzoną w ramach grupy, w której nie chodzi o osiąganie względnych stóp zwrotu. Fundusz ma realizować konkretny cel i być sensowną alternatywą dla lokat bankowych, która wciąż jest przez Polaków poszukiwana — tłumaczy Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

Fundusz Multi Strategy Target Return ma zarabiać o 5 pkt proc. więcej niż depozyt, bez względu na koniunkturę. Paleta możliwości inwestycyjnych jest szeroka. W portfelu mogą się znaleźć akcje, obligacje z całego świata i ETF. Przy doborze poszczególnych klas aktywów brana jest pod uwagę ich płynność. Ta mieszanka strategii ma być lekarstwem na nieprzewidywalny i kapryśny rynek. I choć firma nie gwarantuje osiągnięcia deklarowanego celu, to jednak zaletą tego funduszu jest jasny i klarowny przekaz — klient wie, na co może liczyć i z czego powiernika rozliczać.

— W przyszłym roku planujemy wprowadzić kolejne dwa target funds. Jeden z nich ma zarabiać o 4 pkt proc. powyżej inflacji. Na razie nie jest to wymagający cel, bo inflacja jest obecnie niska. Ale w horyzoncie 3-4 lat wysoka inflacja do nas wróci. Wówczas taki fundusz będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla klientów, którzy potrzebują realnie chronić wartość pieniądza — zapewnia Marek Przybylski. Ostatnia strategia ma przynosić stały dochód, wypłacany inwestorom w formie quasi- -dywidendy. Podobnie jak pozostałe fundusze, będzie inwestował na różnych rynkach i w różne klasy aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu