Jazz bez granic

Robert Buczek
26-11-2004, 00:00

Jazz jest tym gatunkiem muzycznym, który — pomimo wyrazistych podziałów stylistycznych i liczącej sto lat historii — wciąż rozwija się, rodzi artystów potrafiących wyjść poza dobrze znane ramy. W tym tygodniu w Polsce będzie gościć dwóch jazzmanów, których zaliczyć można do grona nowatorów współczesnego jazzu.

Esbjorn Svensson i Tim Bern. Obaj są improwizatorami, dla których nie ma granic w muzyce. Obaj łączą i miksują różne style i gatunki muzyczne, szukają i rozwijają własne pomysły, które wyróżniają ich na scenach całego świata.

Bern — nowojorczyk, który zasilił scenę alternatywnego jazzu pod koniec lat 70. Jako kompozytor i saksofonista altowy Bern czerpie w równym stopniu z muzyki Ornette’a Colemana (brzmieniowość, melodyka), bebopu (frazowanie, rytmika) jak z inspiracji dźwiękowych, których dostarczają współczesne, nowojorskie ulice i kluby.

O ile Tim Bern przetwarza na własne potrzeby formułę free jazzu, o tyle szwedzki pianista Esbjorn Svensson kreuje zupełnie nową stylistykę jazzu, jak najbardziej przystającą do początków XXI w. Podstawą muzyki kreowanej przez trio Esbjorna Svenssona (EST) jest pianistyka Keitha Jarrette’a, ale jakże dalece została ona przekształcona! Svensson, wraz z basistą Danem Berglundem i mającym rockowy rodowód perkusistą Magnusem Ostromem, łączy jazzowy kręgosłup z elementami popu i rocka. Istotnym składnikiem stylu EST jest też subtelne wykorzystywanie brzmień elektronicznych.

Tim Berne’s Science Fiction Band (Tim Bern — saksofon altowy, Herb Robertson — trąbka, Craig Taborn — instrumenty klawiszowe, Marc Dukret — gitara, Tom Rainey — perkusja) zagra: 27 listopada w warszawskiej Fabryce Trzciny (g. 20.00) oraz 29.11 w Jazz Klubie Hipnoza w Katowicach (g. 20.00).

Esbjorn Svensson Trio wystąpi: 26 XI w CKS w Kaliszu (g. 19), 27 XI w gdańskim klubie Żak (g. 20) i 28 XI w teatrze Studio Buffo w Warszawie (g. 19).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Jazz bez granic