Jeden dzień załatwił miesiąc GPW

Kamil Kosiński
opublikowano: 03-10-2018, 22:00

We wrześniu średnie obroty sesyjne przekroczyły 1 mld zł. Nie można jednak mieć złudzeń co do tego wyniku.

Niemal 22 mld zł wyniosły we wrześniu 2018 r. obroty sesyjne akcjami na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). To o 20 proc. więcej niż w 2017 r. Średnia sesyjna wzrosła jeszcze bardziej — o 26 proc. Statystycznie w ciągu jednego dnia handlu z rąk do rąk przeszły akcje o wartości 1,1 mld zł. Należy jednak pamiętać, że w dniu poprzedzającym przeniesienie polskich akcji z indeksów rynków wschodzących do indeksów rynków rozwiniętych przez agencję FTSE Russell obroty na GPW wyniosły 5,4 mld zł, co było rekordem wszech czasów i bardzo poprawiło wyniki całego miesiąca. Obroty z 21 września to niemaljedna czwarta całych miesięcznych obrotów na rynku głównym.

Licząc od początku roku sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej. Handel na rynku głównym w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. był o 13 proc. mniejszy niż w tym samym okresie 2017 r. Na NewConnect spadek wyniósł tylko 4 proc., ale należy pamiętać, że w ciągu miesiąca zmieniają tam właściciela akcje o wartości niewiele większej niż 100 mln zł.

Ponad 154 mln zł wyniosły we wrześniu obroty sesyjne na obligacyjnym Catalyst, ale było to o 33 proc. mniej niż rok temu. Licząc od początku roku, handel na Catalyst skurczył się o 2 proc.

Obroty kontraktami indeksowymi spadły o 1 proc. rok do roku w samym wrześniu i 7 proc. licząc od początku roku. Popularność futures na akcje poszczególnych spółek skurczyła się — odpowiednio — o 2 i 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Jeden dzień załatwił miesiąc GPW