Jeden problem, dwa rozwiązania

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 01-03-2011, 00:00

Droga ropa to nie tylko bezpośrednie zagrożenia dla globalnego ożywienia, ale wzrost presji inflacyjnej. W wielu miejscach na świecie i bez ostatnich wydarzeń inflacja wyraźnie wzrastała, wzmagając oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. Co ciekawe, miniony tydzień pokazał, że rynek spodziewa się niemal przeciwnej reakcji Fed i Europejskiego Banku Centralnego (ECB) na wzrost cen paliw, co ma wyraźne przełożenie na notowania walut. Ten tydzień może przynieść istotne rozstrzygnięcia na rynku walutowym. Wobec jastrzębiej retoryki prezesa i niektórych członków rady ECB rynek zdyskontował już trzy podwyżki stóp procentowych, uznając, że wzrost cen ropy tylko przyspiesza te ruchy. Z kolei w przypadku USA wyższe ceny ropy spowodowały przewidywanie opóźnienia podwyżki. Jeden ruch na koniec roku to wszystko, na co w tej chwili liczy rynek.

O ile sceptycyzm wobec zacieśniania w USA wydaje się uzasadniony, o tyle przewidywanie agresywnych podwyżek stóp w strefie euro (z czego pierwsza miałaby nastąpić już w połowie roku) wydaje się przesadzone. To potencjalne zagrożenie dla notowań euro. Zostanie ono jednak zmaterializowane, jeśli spełniony zostanie przynamniej jeden warunek: Trichet schłodzi oczekiwania rynku (na konferencji po posiedzeniu w czwartek) lub/i dane z amerykańskiego rynku pracy (piątek) będą lepsze od prognoz (+178 tys. no-wych miejsc pracy).

Polityka monetarna będzie w tym tygodniu również w centrum zainteresowania w Polsce, ale biorąc pod uwagę, że podwyżka stóp jest w dużym stopniu zdyskontowana, niewykluczone, iż to właśnie rozstrzygnięcia na globalnym foreksie będą kluczowe dla złotego. Ostatnie umocnienie euro względem dolara chroniło bowiem złotego przed większą wyprzedażą na fali rosnącej awersji do ryzyka. Tymczasem w najbliższym czasie, naszym zdaniem, nadal przeważa ryzyko osłabienia złotego wobec głównych walut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy