Jedna podwyżka stóp, a zdolność mniejsza o 10 tys.

  • Katarzyna Siwek
opublikowano: 11-05-2012, 11:02

O prawie 10 tys. zł spadła w wyniku decyzji RPP zdolność kredytowa.

Środowa decyzja RPP spowodowała natychmiastowy wzrost stopy WIBOR. O ile jeszcze w środę stawka wynosiła 4,94 proc., to wczoraj było to już 5,05 proc. Gdyby WIBOR miał w pełni odzwierciedlić skalę podwyżek stóp oficjalnych, wzrósłby do 5,19 proc. Sadząc po notowaniach kontraktów FRA, rynek oczekuje takiego poziomu w perspektywie miesiąca – dwóch. Zmiana stopy rynkowej, oprócz tego, że powoduje wzrost raty kredytowej, ma też inny ważny skutek – obniża zdolność kredytową. A to oznacza, że rynek kredytów hipotecznych, który nie ochłonął jeszcze po styczniowym zaostrzeniu zasad wyliczania zdolności (rekomendacja SII), czeka kolejna próba. Tym razem przyczyna leży jednak nie po stronie nadzoru, a władz monetarnych.

Dwa metry mniej

Korzystając z kalkulatora jednego z banków z pierwszej piątki pod względem sprzedaży kredytów mieszkaniowych, Home Broker oszacował, jaki wpływ na zdolność miała wczorajsza podwyżka stopy WIBOR. Do obliczeń przyjęto, że marża kredytu wynosi 1 proc., a trzyosobowa rodzina osiąga dochód na poziomie 5 tys. zł netto i nie spłaca innych zobowiązań. O ile jeszcze w środę zdolność dla takiej rodziny można było szacować na 362 tys. zł, to dzień później było to już 358 tys. zł. Oczekiwany wzrost stopy WIBOR w okolice 5,2 proc., spowodowałby dalszy spadek zdolności poniżej 353 tys. zł. Efekt jednej podwyżki RPP w sumie oznacza więc zdolność kredytową niższą o prawie 10 tys. zł. Jest to oczywiście wielkość przykładowa, wyliczenia poszczególnych banków mogą się bowiem od siebie różnić. Poza tym, w przypadku osób lepiej zarabiających, różnica będzie większa. Gdyby tę różnicę odnieść do średniej ceny transakcyjnej mieszkania w 16 największych miastach Polski z ostatnich trzech miesięcy (5 473 zł dane Home Broker i Open Finance), oznaczałaby ona możliwość zakupu mieszkania mniejszego o prawie dwa metry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Siwek, Jerzy Węglarz Home Broker Paweł Kołtun, Lion’s House

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu