Jednolity standard wyceny

opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zakończyło prace nad standardem wyceny nieruchomości.

Zdaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, brak jednolitych i powszechnie stosowanych norm postępowania wpływał negatywnie na jakość sporządzanych wycen.

Zdaniem Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju, standard
sprawi, że wyceny nieruchomości będą sporządzane szybko, jednakowo i zrozumiale
dla wszystkich.
Zobacz więcej

NOWY WZÓR:

Zdaniem Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju, standard sprawi, że wyceny nieruchomości będą sporządzane szybko, jednakowo i zrozumiale dla wszystkich. Fot. Marek Wiśniewski

— Niewłaściwie przygotowane opinie o wartości nieruchomości skutkowały niepotrzebnym przedłużaniem toczących się postępowań administracyjnych i sądowych. Było to związane z rozpatrywaniem odwołań, brakiem pewności dla obywateli i dla inwestorów, że zostali potraktowani sprawiedliwie. To niepotrzebne koszty i czas, który spowalnia procesy inwestycyjne — mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Rolą standardu jest ujednolicenie wyceny przede wszystkim w obszarach rozbieżnych. Do stworzenia projektu powołano w czerwcu 2018 r. Radę Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości.

— Przedstawiając standard rada odpowiada na duże oczekiwania społeczne. Chodzi o to, abyśmy wypracowali rozwiązania, które będą jasne i czytelne dla całego rynku — wyjaśnia wiceminister.

Do 31 sierpnia 2017 r. ustawa o gospodarce nieruchomościami umożliwiała ustalanie takich standardów organizacjom zawodowym rzeczoznawców majątkowych w uzgodnieniu z ministrem. Od 1 września 2017 r., po nowelizacji ustawy, to minister ustala oraz ogłasza obowiązujące standardy. Zaproponowana wczoraj norma posłuży do określania wartości nieruchomości, co z kolei stanowi podstawę do określenia wysokości odszkodowań. Projekt jest obecnie w konsultacjach publicznych.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu