Jednolity standard wyceny

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zakończyło prace nad standardem wyceny nieruchomości.

Zdaniem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, brak jednolitych i powszechnie stosowanych norm postępowania wpływał negatywnie na jakość sporządzanych wycen.

NOWY WZÓR:
NOWY WZÓR:
Zdaniem Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju, standard sprawi, że wyceny nieruchomości będą sporządzane szybko, jednakowo i zrozumiale dla wszystkich.
Fot. Marek Wiśniewski

— Niewłaściwie przygotowane opinie o wartości nieruchomości skutkowały niepotrzebnym przedłużaniem toczących się postępowań administracyjnych i sądowych. Było to związane z rozpatrywaniem odwołań, brakiem pewności dla obywateli i dla inwestorów, że zostali potraktowani sprawiedliwie. To niepotrzebne koszty i czas, który spowalnia procesy inwestycyjne — mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Rolą standardu jest ujednolicenie wyceny przede wszystkim w obszarach rozbieżnych. Do stworzenia projektu powołano w czerwcu 2018 r. Radę Standardów Zawodowych Wyceny Nieruchomości.

— Przedstawiając standard rada odpowiada na duże oczekiwania społeczne. Chodzi o to, abyśmy wypracowali rozwiązania, które będą jasne i czytelne dla całego rynku — wyjaśnia wiceminister.

Do 31 sierpnia 2017 r. ustawa o gospodarce nieruchomościami umożliwiała ustalanie takich standardów organizacjom zawodowym rzeczoznawców majątkowych w uzgodnieniu z ministrem. Od 1 września 2017 r., po nowelizacji ustawy, to minister ustala oraz ogłasza obowiązujące standardy. Zaproponowana wczoraj norma posłuży do określania wartości nieruchomości, co z kolei stanowi podstawę do określenia wysokości odszkodowań. Projekt jest obecnie w konsultacjach publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane