Jednostronne przyjęcie euro byłoby wbrew prawu europejskiemu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2005, 13:15

Jednostronne przyjęcie euro, czego rozważenie zadeklarował lider Platformy Obywatelskiej Jan Maria Rokita jako kandydat na przyszłego premiera, byłoby niezgodne z prawem europejskim - uważa premier Marek Belka.

Jednostronne przyjęcie euro, czego rozważenie zadeklarował lider Platformy Obywatelskiej Jan Maria Rokita jako kandydat na przyszłego premiera, byłoby niezgodne z prawem europejskim - uważa premier Marek Belka. 

    "Jednostronne przyjęcie euro oznacza wojnę z Unią Europejską, która od zawsze mówi, że takie działanie jest wbrew prawu europejskiemu" - powiedział w czwartek Belka w czasie wykładu w Fundacji Batorego.

    Dodał, że pośrednim rozwiązaniem powiązania złotego z euro, które mogłoby być akceptowane przez UE, byłby zarząd walutą, currency board, ale Polska ma zbyt duży deficyt budżetowy, żeby go wprowadzić.

    "Tu trzeba mieć nadwyżkę 1-2 proc. PKB, albo przynajmniej zrównoważony budżet" - powiedział premier.

    We wtorek Rokita powiedział, że przyszły rząd tworzony przez Platformę Obywatelską może rozważyć jednostronne przyjęcie euro, aby zapobiec nadmiernemu umocnianiu złotego.

    Kilka lat temu jednostronne przyjęcie euro proponowali ekonomiści związani z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Jednak politycy niechętnie odnieśli się do pomysłu zastąpienia złotego.  W Europie jednostronnie euro przyjęła Czarnogóra, państwo będące w federacji z Serbią. 

    Podczas czwartkowego wykładu, Belka powiedział też, że według niego w 2004 roku dług publiczny w relacji do PKB mógł spaść poniżej 50 proc. "Sądzę, że może być nawet poniżej 50 proc., chociaż Ministerstwo Finansów asekurancko twierdzi, że będzie to 50,5 proc." - powiedział Belka.

    W 2003 roku dług publiczny wyniósł 51,5 proc. PKB. Wcześniej resort finansów podawał, że dług publiczny zmniejszył się w 2004 roku do 50,4-50,6 proc. PKB wskutek umocnienia złotego, przyspieszenia prywatyzacji i zmniejszenia deficytu budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane