Jeff Bezos przebił sufit

Najzamożniejszy człowiek świata dotarł tam, gdzie nie był jeszcze żaden współczesny bogacz

Magazynierzy Amazona w Europie strajkują, i to w gorącym okresie promocji największego internetowego detalisty świata, ale spółka na giełdzie radzi sobie świetnie, coraz bardziej napychając portfel Jeffa Bezosa. Wartość majątku założyciela Amazona przekroczyła 150 mld USD - wynika z poniedziałkowego rankingu Bloomberg Billionaires Index.

KAPITALNY ROK: 54-letni Jeff Bezos ma wyjątkowo dobry rok. Od stycznia fortuna szefa Amazona urosła już o ponad 50 mld USD — więcej niż jakiegokolwiek innego miliardera na świecie.
Zobacz więcej

KAPITALNY ROK: 54-letni Jeff Bezos ma wyjątkowo dobry rok. Od stycznia fortuna szefa Amazona urosła już o ponad 50 mld USD — więcej niż jakiegokolwiek innego miliardera na świecie. Fot. Bloomberg

To historyczny przełom w rankingu bogaczy — przed Jeffem Bezosem nikomu nie udało się osiągnąć takiego pułapu. Bill Gates, inwestor i założyciel Microsoftu, w 1999 r. na krótko dobił do poziomu 100 mld USD, ale było to w momencie, gdy bańka internetowa napędzająca kursy spółek technologicznych była najbardziej rozdęta. Nawet po skorygowaniu tamtej wyceny o inflację fortuna Gatesa byłaby warta 149 mld USD w dzisiejszych dolarach. Prezes Amazona jest bogatszy niż ktokolwiek inny na świecie — co najmniej od 1982 r., kiedy magazyn „Forbes” opublikował inauguracyjny ranking bogactwa — zaznacza Bloomberg.

Nie brakuje jednak dociekliwych, którzy próbują się doliczyć, kto był najbogatszym człowiekiem w historii świata. Na listach pojawiają się władcy starożytych Chin, Dżyngis-chan, Juliusz Cezar, a nawet biblijny król Salomon. To jednak tylko zabawa ekonomiczna. Współcześnie analitycy dysponują twardymi danymi, a więc kursami spółek i informacjami o podejmowanych inwestycjach. Bezos skoczył ponad poziom 150 mld USD, m.in. dzięki udziałom w Amazonie. Kurs spółki doszedł na początku tygodnia do rekordowego poziomu, dając jej kapitalizację rynkową bliską 900 mld USD. Notowania mogą w najbliższych dniach nieznacznie spaść, więc Jeff Bezos może zejść poniżej magicznego progu.

Nadal jednak będzie miał druzgocącą przewagę nad kolejnym w rankingu Bloomberg Billionaires Index Billem Gatesem, którego majątek szacowany jest na ponad 95 mld USD, i trzecim Warrenem Buffettem, posiadającym 83 mld USD. Słynna „wyrocznia z Omaha” spadła w zeszłym tygodniu na czwarte miejsce, za Marka Zuckerberga, założyciela i prezesa portalu społecznościowego Facebook.

Ta zmiana też została odnotowana jako historyczna. Buffett odzyskał wprawdzie podium, ale 34-letni Zuckerberg depcze mu po piętach. Okazało się, że prezes Berkshire Hathaway ofiarował pięciu organizacjom charytatywnym w sumie 3,4 mld USD. Można powiedzieć, że to konsekwentne realizowanie planu nakreślonego w 2006 r. Buffett zobowiązał się wtedy do przekazania całego majątku na cele dobroczynne. Do tej pory miliarder przekazał już 31 mld USD.

Przeznaczenie majątku na pomoc innym to kontra wobec poszerzającej się przepaści między najbogatszymi a najbiedniejszymi. Rezerwa Federalna opublikowała dwa lata temu raport, z którego wynikało, że 1 proc. amerykańskich rodzin kontrolowało aż 38,6 proc. całego bogactwa USA.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu