Jest coraz taniej

ONO
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Od kwietnia tanieją opłaty transakcyjne pobierane od członków giełdy. Teraz od brokerów zależy, czy spadną prowizje dla inwestorów.

Giełda kontynuuje politykę obniżania opłat transakcyjnych. Tym razem spadną one średnio o około 13,5 proc., na co złoży się między innymi cięcie opłat od transakcji akcjami średnio o 10 proc. i kontraktami terminowymi o 20 proc. Powód cięć? Polityka opłat transakcyjnych, która od lat obejmuje zapewnienie długofalowego rozwoju rynku kapitałowego kosztem krótkoterminowych efektów finansowych. Giełda szacuje rynkowe korzyści z tytułu kwietniowego cięcia opłat na 8,3–9,8 mln zł w całym 2006 r.

Giełda wprowadziła też do swojego cennika opłatę maksymalną. Od tej pory inwestor, składający duże zlecenie, zapłaci za jego realizację nie więcej niż 1000 zł. I to niezależnie od liczby transakcji, na jakie zostało rozbite to zlecenie. Giełda obniżyła też opłatę za transakcje pakietowe. Teraz wyniesie ona połowę stawki podstawowej, jeśli kupującym i sprzedającym jest ten sam dom maklerski. Pozwoli to brokerom na tańszą realizację wcześniej skojarzonej transakcji pakietowej przez system informatyczny GPW. Zmiany są zgodne z europejskimi standardami struktury przychodów i poziomu opłat w segmentach działalności giełdy. Wpisuje się w nie także podwyżka opłat za serwisy informacyjne, które obecnie są znacząco niższe niż na innych parkietach kontynentu. Od 1 lipca wzrosną one średnio o 13,5 proc. Nie zmieni się opłata za serwis zawierający jedną ofertę kupna i sprzedaży, dla tych dystrybutorów informacji giełdowych, którzy taką usługę oferują wszystkim swoim klientom indywidualnym. GPW szacuje wzrost przychodów ze sprzedaży produktów informacyjnych na 1,4 mln zł rocznie. Obniżenie opłat transakcyjnych i podwyższenie opłat za serwisy przyniesie rynkowi w tym roku 6,9--8,4 mln zł oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu