Jest szansa na wyższe cła na stal

DI, PAP
opublikowano: 13-11-2016, 22:00

Po trzech latach debat i wielotysięcznych demonstracjach hutników UE może przełamać impas w sprawie ochrony handlu.

— Europa (...) musi bronić swoich interesów zwłaszcza w przypadku dumpingu (...) Dziś zrobiliśmy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia do końca roku — powiedział po zakończeniu piątkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za handel cytowany przez PAP Peter Żiga, minister gospodarki Słowacji, która przewodniczy w tym półroczu Radzie UE.

Do tej pory rada była podzielona wobec propozycji Komisji Europejskiej w sprawie ceł antydumpingowych i od 2013 r. projekt był zablokowany. Przeciwnikami bardzo wysokich stawek były kraje zwyczajowo opowiadające się za wolnym handlem: Wielka Brytania, Szwecja, Holandia, Dania, ale także mniejsze państwa jak Estonia, Finlandia, Łotwa, Malta, Irlandia i Słowacja. Przeciw rosnącemu napływowi taniej, dotowanej stali z Chin europejscy hutnicy organizowali demonstracje w Brukseli. Wreszcie w ubiegłym miesiącu sprawa trafiła na najwyższy polityczny szczebel. Unijni przywódcy zgodzili się na październikowym szczycie UE, że trzeba odpowiednio traktować nieuczciwe praktyki handlowe, do czego niezbędne są efektywne instrumenty.

Źródła PAP, zbliżone do piątkowego spotkania ministrów, twierdzą, że część krajów, które do tej pory były przeciwne reformie, skłania się do jej zaakceptowania. Dotychczas problemem dla około połowy państw była kwestia usunięcia zasady mniejszego cła. Zgodnie z nią, UE stosuje niższą z dwóch stawek: na poziomie tzw. marginesu dumpingu lub takim, który pozwala na usunięcie szkody dla przemysłu unijnego. Np. w przypadku importowanych z Chin zwojów walcowanych na gorąco margines dumpingu wyniósł 102 proc., a cła — 19 proc. Ministrowie zgodzili się, że chcą wypracować porozumienie do końca roku. Według jednego z dyplomatów, mniejszość blokująca już się rozpadła. Teraz prace mają wrócić na szczebel ekspercki. Słowacka prezydencja chce jeszcze w grudniu uzyskać mandat do negocjacji kształtu przepisów z Parlamentem Europejskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy