Jest wyjście, szkoda że awaryjne

Marta Filipiak
opublikowano: 2005-01-19 00:00

Na nową ustawę o wspieraniu inwestycji przyjdzie jeszcze poczekać. Resort gospodarki zaproponował więc rozwiązanie tymczasowe.

Brak ustawy o wspieraniu inwestycji o charakterze strategicznym bardzo utrudniał przydzielanie pomocy publicznej inwestorom zagranicznym w Polsce. Rada Ministrów przyjęła więc dokument, który ma rozwiązać ten problem. Opracował go międzyresortowy zespół ds. inwestycji.

— Do momentu uchwalenia ustawy udzielanie pomocy będzie oparte na podstawie artykułu 80 ustawy o finansach publicznych. Będzie to dotacja celowa na programy wieloletniego wsparcia dla konkretnych projektów inwestycyjnych — wyjaśnia Rafał Dłużewski z Departamentu Inwestycji Zagranicznych Ministerstwa Gospodarki.

Prekursorzy

Zmiany będą dotyczyć nie tylko podstawy prawnej, ale też formy pomocy.

— Będziemy odchodzić od grantów inwestycyjnych i promować wsparcie bezgotówkowe. Teraz nasza oferta będzie skupiała się na dostarczeniu np. terenu o odpowiedniej infrastrukturze czy zbudowaniu koniecznej drogi — tłumaczy Sebastian Mikosz, przedstawiciel PAIIZ.

Rada Ministrów w ostatnich dniach 2004 r. przyjęła kilka uchwał w sprawie konkretnych programów wieloletnich. Dotyczą one m.in. koncernów LG i HP, które w najbliższych dniach ogłoszą długo oczekiwane decyzje co do wyboru lokalizacji inwestycji.

— Przyjęcie tych uchwał jest podstawą do tworzenia pozycji budżetowych. Następnym etapem jest podpisanie z konkretnym inwestorem umowy ramowej, która precyzuje warunki udzielenia wsparcia. Niezbędne jest też dokonanie notyfikacji programu pomocowego w Komisji Europejskiej — mówi Rafał Dłużewski.

Nasze priorytety

Zmieni się także kryterium oceny poszczególnych inwestycji.

— Dotychczas pod uwagę brano przede wszystkim wartość zainwestowanych środków. Teraz priorytetem będzie liczba miejsc pracy. Najważniejsze są inwesty-cje dające miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem oraz tworzące je w powiatach o szczególnie wysokim poziomie bez- robocia — podkreśla Sebastian Mikosz.

Programy wieloletniego wsparcia dotyczą na razie tylko firm wymienionych w uchwałach. Kolejni inwestorzy poczekają na uruchomienie odpowiednich procedur, co powinno nastąpić do końca stycznia.