Jeszcze o Celinie

Zbigniew Główka
13-05-2004, 00:00

Polska administracja celna musiała uruchomić w ostatnim czasie kilka systemów informatycznych, które współdziałają z podobnymi systemami unijnymi.

Budując w ciągu 3-4 lat cały system informatyczny od podstaw polska administracja celna wykonała prace, które w dotychczasowych krajach UE trwały ponad 10 lat.

Jednocześnie w ostatnich miesiącach uruchomienia systemu wynikła konieczność dostosowania podstawowego dokumentu celnego —deklaracji SAD — do nowych unijnych regulacji prawnych opublikowanych w grudniu 2003 r. Z uwagi na krótki czas na przygotowanie ich oraz na budowę nowej wersji systemu informatycznego Ministerstwo Finansów postanowiło nie czekać z publikacją ostatecznych wersji nowych specyfikacji dokumentów elektronicznych do czasu ich ostatecznego zatwierdzenia. Na stronach www specyfikacje te ukazały się już w drugiej połowie marca 2004 r. jako wersja 2.0.19, chociaż końcowa wersja 2.0.21 została zatwierdzona dopiero pod koniec kwietnia. Opublikowanie niezatwierdzonych jeszcze wersji miało na celu umożliwienie niezależnym producentom oprogramowania do obsługi agencji celnych i podmiotów gospodarczych wcześniejszego przygotowania nowych wersji aplikacji.

Uruchomienie nowej wersji systemu Celina obsługującej deklarację SAD EU nastąpiło 1 maja. Niestety w tym samym czasie pojawił się w światowej sieci nowy wirus komputerowy „Sasser”, rozprzestrzeniający się poprzez samo włączenie niezabezpieczonego komputera do sieci. Wirus ten niestety znalazł się również w sieci administracji celnej. Problemy z jego usuwaniem spowodowały opóźnienie we wdrażaniu nowej wersji systemu Celina i były różnie odczuwalne w różnych częściach ogólnopolskiej sieci administracji celnej. Na szczęście problemy w izbach celnych znajdujących się na wschodzie Polski okazały się mniejsze niż w niektórych innych regionach i system celny na wschodniej granicy UE działa od 1 maja poprawnie.

Zbigniew Główka prezes Systemy Komputerowe Główka — producenta systemu Celina

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Główka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Jeszcze o Celinie