JP Morgan ostrzega: backwardation na bitcoinie

opublikowano: 10-06-2021, 10:00

Największy od dwóch tygodni dwudniowy wzrost kursu bitcoina nie oznacza, że obawy dotyczące notowań najpopularniejszej kryptowaluty już zniknęły.

Bitcoin drożeje obecnie o 7,6 proc. do 36788,37 USD. Oznacza to odbicie o 17 proc. od dołka zanotowanego 8 czerwca. Stratedzy JP Morgan Chase ostrzegają jednak inwestorów liczących na dalszy wzrost kursu kryptowaluty wskazując na backwardation w notowaniach kontraktów futers na bitcoina. Backwardation to sytuacja kiedy cena spot jest wyższa od ceny z kontraktów terminowych.

- Uważamy, że powrót backwardation w ostatnich tygodniach jest negatywnym sygnałem wskazującym rynek niedźwiedzia – głosi raport strategów największego amerykańskiego banku.

JP Morgan Chase przypomina, że backwardation występowało na krzywej kontraktów na bitcoina przez większą część 2018 roku kiedy kryptowaluta straciła 74 proc. wartości po wcześniejszym szalonym wzroście jej kursu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Kolejnym powodem do obaw, na który wskazują stratedzy banku, jest trend malejącego względnego udziału bitcoina w rynku kryptowalut. Spadł on do 42 proc. z 70 proc. na początku roku. Stratedzy JP Morgan uważają, że aby znikło przekonanie o rynku niedźwiedzia powinien wrócić do przynajmniej 50 proc.

Chris Weston, szef analizy w Pepperstone Financial uważa, że bitcoin musi pokonać 39460 USD, czyli górną granicę ostatniego zakresu notowań, aby przekonać rynek iż wyszedł z okresu słabości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane