JSW ma wyzwania

Madgalena Graniszewska, PAP
opublikowano: 17-03-2014, 00:00

To będzie trudny rok dla rynku węgla energetycznego, a stabilny dla koksowego. Mimo to JSW nie rezygnuje z przejęć.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma za sobą trudny rok, a przed sobą — nie lepszy. Wystarczy spojrzeć na wyniki. 2013 r. zamknęła z 1,4 mld zł zysku EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja), czyli niższym niż 2,37 mld zł osiągnięte w 2012 r.

— W tym roku osiągnięcie zysku EBITDA na poziomie jednego miliarda złotych będzie wyzwaniem — powiedział Reutersowi Robert Kozłowski, wiceprezes JSW ds. finansowych.

Zdaniem prezesa Jarosława Zagórowskiego, w miarę dobra sytuacja będzie panować na rynku koksu, w którym JSW się specjalizuje. — W segmencie koksu zapowiada się w miarę stabilny rok, o czym świadczy m.in. sytuacja na rynku stali. Trudniej będzie na rynku węgla energetycznego. Tu zakładamy spadek cen w stosunku do zeszłego roku — mówi Jarosław Zagórowski.

Mimo ambitnego roku, JSW jest w tym roku gotowe do poważnej inwestycji, czyli przejęcia kopalni Knurów- -Szczygłowice od Kompanii Węglowej, która boryka się z problemami finansowymi. Jeśli analizy będą zachęcające, do transakcji może dojść w drugim półroczu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Madgalena Graniszewska, PAP

Polecane