Julię czeka rewolucja

MBE
opublikowano: 07-09-2010, 00:00

Prace na terenie byłej wałbrzyskiej kopalni rozpoczną się na początku przyszłego roku. Przetarg już wkrótce.

Prace na terenie byłej wałbrzyskiej kopalni rozpoczną się na początku przyszłego roku. Przetarg już wkrótce.

Jeden z najciekawszych projektów rewitalizacyjnych w naszym kraju nabiera tempa. Na początku listopada Wałbrzych zamierza ogłosić przetarg na wykonawcę rewitalizacji dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia. W jej miejscu powstanie park wielokulturowy, a w nim moc atrakcji dla turystów. Na terenie kopalni prezentowane będą eksponaty muzealne, a pod ziemią powstanie unikatowa trasa turystyczna.

— Prace powinny ruszyć na początku roku. Przystępujemy do pierwszego zadania, które obejmuje modernizację i adaptację części obiektów kopalni. Ponieważ będzie to sezon zimowy, zaczniemy od tych budynków, w których będzie można pracować wewnątrz — zapowiada Piotr Sosiński, zastępca prezydenta Wałbrzycha.

O planach przekształcenia kopalni w "Park wielokulturowy" pisaliśmy w kwietniu w "PB". Piotr Kruczkowski, prezydent miasta, przekonywał nas wtedy, że ta inwestycja pomoże zmienić wizerunek miasta.

— Wałbrzych kojarzony jest przede wszystkim z górnictwem, a górnictwo kojarzy się dziś z zamykaniem kopalń i problemami społecznymi. Liczę na to, że ten projekt zmieni sposób, w jaki postrzegane jest nasze miasto — mówił prezydent Kruczkowski.

XIX-wieczna kopalnia, która ma szansę zamienić się wkrótce w centrum kultury, zajmuje ponad 4 ha. W ramach pierwszego etapu prac zrewitalizowanych ma być 11 zabytkowych budynków. Powstaną w nich m.in. restauracje, kawiarnie, hotel i klub muzyczny. Prace budowlane mają potrwać do 2012 r. i będą kosztować prawie 53 mln zł. Na ten cel Wałbrzych dostał dofinansowanie unijne sięgające prawie 36 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu