Juroszek: technologie zmienią świat i nasze myślenie

Mateusz Juroszek przedsiębiorca, prezes STS, wiceprezes ATALU
opublikowano: 02-01-2018, 22:00

Jeżeli instytucje państwa nie wesprą obywateli w tym wielkim wysiłku, to może się okazać, że pozostaniemy europejskim średniakiem na kolejne dekady.

W 2018 roku Europa, a co za tym idzie — również Polska, będą się rozwijać stabilnie. Sytuacja makroekonomiczna w Unii Europejskiej będzie nadal się poprawiała, dobre wyniki notowane m.in. przez naszych sąsiadów zza Odry będą pozytywnie oddziaływać na kondycję polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki. W związku z tym w ciągu następnych 12 miesięcy należy spodziewać się kontynuowania trendów z 2017 roku — zarówno GUS, jak Eurostat będą informowały o coraz lepszych odczytach gospodarczych. Przełom roku zdaje się potwierdzać, że największy wpływ na światowe rynki mogą mieć kryptowaluty.

Mateusz Juroszek przedsiębiorca, prezes STS, wiceprezes ATALU
Marek Wiśniewski

Silne wahania kursowe na bitcoinie wyraźnie wskazują, że mamy do czynienia z typową „bańką”, która może spowodować spore zawirowania wśród inwestorów na całym świecie. Tylko przed Bożym Narodzeniem rynek kryptowalut w kilka dni zmniejszył się o ponad 150 mld USD. Po świętach bitcoin z powrotem zaczął zyskiwać na wartości, ale wciąż jest około 20 proc. poniżej ceny sprzed pikowania. Oczywiście ewentualne długotrwałe kłopoty walut internetowych nie powinny mieć jeszcze aż tak destruktywnego wpływu na gospodarkę, jak upadek wielkich banków, typu Lehman Brothers w 2008 roku. Jednak brak jakiegokolwiek prawodawstwa i regulacji sprzyja manipulacjom kursem tego instrumentu, co w pewnym momencie mocno odbije się czkawką wszystkim, uderzając i destabilizując rynki finansowe.

W 2018 roku oczy nas wszystkich będą również skierowane na Rosję, to tam odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Z pewnością będzie to impreza przygotowana na najwyższym poziomie, która ma pokazać siłę i nowoczesność państwa Putina. Rozmach, z jakim zostanie zorganizowany mundial, na pewno nie będzie ustępował temu, który pamiętamy z zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Najważniejszym celem tych rozgrywek będzie poprawa wizerunku Rosji, który w ostatnich latach znacząco się pogorszył. W Polsce 2018 rok przyniesie przede wszystkim początek wyścigu wyborczego — jesienią czekają nas wybory samorządowe, rok później do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego, a w 2020 roku prezydenckie.

To znacząco zmieni optykę polityków na bieżącą sytuację w kraju i za granicą. Trzeba zaznaczyć, że przedsiębiorcy mają duże oczekiwania wobec premiera Morawieckiego. Wywodzi się on bowiem ze środowiska polskiego biznesu, powinien więc być zdeterminowany do uwolnienia potencjału gospodarczego, jaki drzemie w Polakach. Prorynkowe reformy, które od dawna zapowiada, powinny wreszcie wejść w fazę realizacji, wspomagając rozwój rodzimych firm zarówno w kraju, jak też w Europie. Na poziomie globalnym największym zagrożeniem w 2018 roku będą z pewnością kryptowaluty i brak jakichkolwiek regulacji, które determinowałyby dalszy rozwój tego sektora. Wielkość rynku i duże wahania kursowe mogą mieć znaczący wpływ na sytuację ekonomiczną na całym świecie.

Na poziomie krajowym negatywny wpływ na biznes ma nieprzemyślane ustawodawstwo. W ostatnich latach wprowadzono wiele przepisów, które ograniczają zamiast wspomagać przedsiębiorczość Polaków. Stoimy obecnie przed bezprecedensową szansą, jesteśmy bowiem coraz bliżej zrównania się z Europą Zachodnią pod względem gospodarczym. Jeżeli jednak instytucje państwa nie wesprą obywateli w tym wielkim wysiłku, to może się okazać, że pozostaniemy europejskim średniakiem na kolejne dekady.

Jednym z podstawowych wyzwań jest sytuacja na rynku pracy. Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z postępującym niedoborem pracowników. Bezrobocie jest najniższe od początku transformacji, a polskie firmy zaczynają mierzyć się z negatywnym skutkiem braku wykwalifikowanych specjalistów. To zjawisko może istotnie ograniczyć możliwości rozwoju przedsiębiorstw, co w konsekwencji przełoży się na całą gospodarkę.

W związku z tym powinno się ułatwić dostęp do rynku pracy osobom z zagranicy. Szczególnie że w ten sposób możemy pozyskać wysokiej klasy ekspertów, którzy zdynamizują wzrost i zwiększą konkurencyjność rodzimych firm. Podstawowy wpływ na nasze życie ma niezmiennie postęp technologiczny. To on zmienia świat i determinuje sposób, w jaki pracujemy, konsumujemy i myślimy. Wystarczy spojrzeć na rozwój internetowych kanałów sprzedaży czy świadczenie usług za pośrednictwem sieci.

Z roku na rok notujemy w tych dziedzinach imponujący wzrost. To wpływa na sposób prowadzenia niemal każdego biznesu. Dla przedsiębiorców na pewno kluczowa będzie sytuacja na rynku pracy. Zmieniła ona podejście pracodawców m.in. do sposobu rekrutacji, motywacji czy utrzymania pracowników. Firmy mogą zyskać wiele istotnych przewag konkurencyjnych, gdy będą potrafiły odpowiednio rozbudzić innowacyjność zatrudnionych specjalistów i wykorzystać ich uwolniony potencjał do rozwoju swoich biznesów.

Wszystkie felietony z serii "Co nas czeka">>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Juroszek przedsiębiorca, prezes STS, wiceprezes ATALU

Polecane