Juryści są optymistami

Krzysztof Chmielewski, Włodzimierz Albin
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Pytania skierowane do partnerów kancelarii prawniczych mają charakter wskaźnikowy i służą do oceny sytuacji gospodarczej i sytuacji w branży usług prawniczych. Są one rodzajem barometru koniunktury, którego istotą jest wychwytywanie zmian w nastrojach i prognozach rozwoju sytuacji. Dzisiaj prezentujemy wyniki pierwszego pomiaru, których ostateczna interpretacja zależeć będzie od porównania z wynikami kolejnych pomiarów, jednak już teraz, w przypadku większości badanych obszarów można dostrzec w opiniach partnerów kancelarii prawnych przewagę ocen optymistycznych nad pesymistycznymi.

Chociaż połowa prawników oceniających ogólną sytuację w Polsce stwierdza, że sprawy naszego kraju idą w złym kierunku, to porównując ten wynik z nastrojami ogółu konsumentów, gdzie odsetek podzielających taką opinię wynosi blisko 70 proc., nie wypada ona już tak skrajnie. Ocena ta prawdopodobnie oddaje głównie aktualne nastroje polityczne. Natomiast w odniesieniu do perspektyw samej gospodarki można już mówić o wyraźnej przewadze optymistów nad pesymistami.

 

Zdecydowana większość uczestników badania (66 proc.) uważa, że ostatni rok oznaczał poprawę sytuacji gospodarczej w kraju, z czym wiąże się wzrost napływającego kapitału zagranicznego do Polski. Na najbliższych 12 miesięcy prognozuje się spadek bezrobocia lub w najgorszym razie utrzymanie jego poziomu oraz zachowanie dotychczasowego poziomu wzrostu cen.

Za najpoważniejsze bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej prawnicy uznali przewlekłość sądowych postępowań gospodarczych i opóźnienia w terminach płatności, a także pozapłacowe koszty pracy i biurokrację. Bardzo dotkliwy, ich zdaniem, jest też problem inflacji prawa. Stosunkowo za mało uciążliwe uznano procedury rozpoczynania działalności gospodarczej (czas startu) oraz wysokość zobowiązań podatkowych.

Partnerzy kancelarii prawnej dostrzegają wyraźną poprawę w wynikach ekonomicznych firm, dla których świadczą usługi i są zdecydowanymi optymistami, jeśli chodzi o dalszą ich poprawę. Spodziewają się także u swoich klientów wyraźnego wzrostu inwestycji. Przewidują też, choć już z nieco mniejszym natężeniem, wzrost zatrudnienia w nadchodzących 12 miesiącach.

Krzysztof ChmielewskI

dyrektor badań

w instytucie IPSOS

Włodzimierz Albin

prezes Wolters Kluwer Polska (dotychczas Polskie Wydawnictwa Profesjonalne)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Chmielewski, Włodzimierz Albin

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu