Już 132,4 mld zł w TFI

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 12-06-2007, 00:00

Ponad 9 mld zł przybyło funduszom w maju. Najszybciej rosną towarzystwa powiązane z największymi bankami: Pioneer Pekao i PKO.

Ponad 9 mld zł przybyło funduszom w maju. Najszybciej rosną towarzystwa powiązane z największymi bankami: Pioneer Pekao i PKO.

120-130 mld zł — tyle, zdaniem przedstawicieli branży, miały wynosić aktywa na koniec roku. Plan TFI wykonały w pięć miesięcy. Od początku roku aktywa wzrosły już o 33,5 mld zł i — jak wyliczyły Analizy Online — na koniec maja Polacy mają w funduszach już 132,4 mld zł.

— Jeśli utrzyma się koniunktura na giełdzie, na koniec roku aktywa przekroczą 150 mld zł — mówi Grzegorz Raupuk, analityk Analiz Online.

Na majowy wzrost złożyły się po połowie: wpłaty od klientów i wzrosty spółek na giełdzie. W maju najbardziej, aż o 2,81 mld zł, urósł lider rynku: Pioneer Pekao. To efekt ponownego otwarcia funduszu średnich spółek, do którego inwestorzy w kilka dni wpłacili ponad 1,5 mld zł. O ponad 1 mld zwiększyły się również aktywa PKO TFI. Na trzecim miejscu uplasowało się ING z 906 mln zł. Przyrost o „skromne” 873 mln zł dał BZ WBK AIB dopiero czwarte miejsce. Marzenie Arki o przegonieniu Pioneera raczej się nie spełni.

Na uwagę zasługuje BPH, które urosło o niespotykane od dawna 636 mln zł, oraz Millennium, które skutecznie sprzedaje w banku lokatę połączoną z funduszem 608,5 mln zł. Powody do zmartwienia mają Allianz i KBC, którym mimo dobrej koniunktury na giełdzie spadły aktywa.

Najszybciej rosły aktywa funduszy akcji: zagranicznych 26,5 proc. i polskich 19,9 proc. W maju wciąż klienci zabierali pieniądze z bezpiecznych funduszy i ich aktywa spadły: rynku pieniężnego — 11,2 proc. i polskich papierów dłużnych -4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy