Już jest cichy sojusz przeciw TP

Marcin Kuśmierz
23-03-2004, 00:00

Alternatywni operatorzy powołali trzy grupy robocze, które pracują nad sposobami zmuszenia telekomu do przyjęcia światowych standardów.

W piątek spotkali się przedstawiciele alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych oraz portali, by dyskutować o formach walki z Telekomunikacją Polską, która — ich zdaniem — wymusza absurdalnie wysokie ceny dostępu do własnej sieci internetowej (TPNET). To pierwsza zakrojona na tak dużą skalę inicjatywa branży. Powołano trzy grupy robocze: prawną, medialną oraz tzw. sieciową (zbierającą dowody represyjnych działań TP). Ich zadaniem jest prowadzenie skoordynowanych działań mających zmusić TP do przyjęcia światowych standardów bezpłatnej wymiany ruchu internetowego (peering) oraz urealnienia cen dostępu operatorskiego.

Nie ma jedności

W ciągu najbliższych dwóch tygodniu do mediów trafić ma list otwarty, przedstawiający problemy alternatywnych operatorów. Na razie wydano jedynie lakoniczny komunikat podsumowujący piątkowe spotkanie, z którego wynika tyle co… nic. Choć operatorzy i dostawcy treści próbują mówić jednym głosem, część z nich jest podzielona. Kilku operatorów nie chce wejść w otwarty konflikt z TP i stara się rozgrywać swoją partię po cichu. Trudno się dziwić, sytuacja finansowa większości z nich pozostawia wiele do życzenia.

Warto, nie warto

Do tej pory żaden operator nie odważył się wystąpić formalnie przeciw TP. Ani do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ani Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie wpłynęły żadne skargi na koszt dostępu do TPNET.

— To nie strach przed TP, ale niemoc urzędów nie zachęca nas do wykorzystania drogi formalnej — tłumaczy jeden z operatorów.

— Nie ma zgłoszenia, nie ma sprawy — ripostuje przedstawiciel jednego z urzędów.

Do kolejnych spotkań, już w ramach grup roboczych, ma dojść w ciągu kilku najbliższych dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Już jest cichy sojusz przeciw TP