JW Construction zostało ukarane

DI
opublikowano: 15-12-2008, 12:42

Około 1,7 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na spółkę deweloperską J.W. Construction za  stosowanie w umowach z klientami niedozwolonych postanowień - podał Urząd w  poniedziałek w komunikacie.

"Prezes UOKiK uznała, że spółka złamała prawo i nakazała zmianę praktyki. Zakwestionowane postanowienia były wykorzystywane przez spółkę w umowach oferowanych kupującym mieszkania zlokalizowane na warszawskich osiedlach" - czytamy w komunikacie.

Za praktyki niezgodne z prawem UOKiK ukarał również warszawskiego dewelopera - Grupo Lar Real Estate Polonia.

Na skutek licznych skarg klientów, w lutym br. Urząd wszczął postępowanie administracyjne przeciwko J.W. Construction. "Postępowanie Urzędu wykazało, że deweloper stosuje we wzorcach umów (...) postanowienia niezgodne z prawem, wpisane na podstawie prawomocnych wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do Rejestru klauzul niedozwolonych" - napisano w komunikacie.

Urząd zakwestionował m.in. odmawianie klientom prawa do odstąpienia od umowy w przypadku zmiany ceny. Deweloper zastrzegał sobie możliwość podniesienia ostatecznego kosztu nieruchomości w wyniku zmiany stawek VAT lub cen materiałów budowlanych.

Zdaniem UOKiK, "przedsiębiorca decydujący się na podwyżkę musi wskazać przyczyny i jej realny wpływ na zmianę kosztów". Dodatkowo - według Urzędu - spółka powinna "w umowie zagwarantować kupującemu możliwość odstąpienia od niej w sytuacji, gdy nowe założenia okażą się przez niego nie do zaakceptowania".

Zgodnie z prawem, zawsze w przypadku zmiany istotnych warunków umowy, konsument może od niej odstąpić. "Dotyczy to również sytuacji, gdy zmianie ulegnie wielkość powierzchni lokalu ľ konsekwencją jest bowiem konieczność uregulowania różnicy, która może stanowić zbyt dużą uciążliwość" - przypomina UOKiK.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Konsument zawiera umowę z przedsiębiorcą wybierając konkretny lokal, spełniający jego indywidualne oczekiwania. Jeżeli kupujący nie wyrazi zgody na uiszczenie dopłaty, powinien mieć prawo do rezygnacji ze świadczenia bez ponoszenia konsekwencji z tego tytułu" - dodaje Urząd.

Wątpliwości UOKiK wzbudziły też zapisy w umowach "ograniczające odpowiedzialność przedsiębiorcy, m.in. przez zagwarantowanie sobie możliwości zmiany terminu oddania mieszkania". Spółka nie wyszczególniła wszystkich okoliczności, w jakich mogło to nastąpić.

"Zarząd J.W. Construction Holding S.A. nie zgadza się z decyzją UOKiK i zamierza niezwłocznie odwołać się w tej sprawie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - poinformowała spółka w komunikacie.

Za praktyki niezgodne z prawem prezes UOKiK ukarała również warszawskiego dewelopera - Grupo Lar Real Estate Polonia. Chodzi o karę w wysokości ponad 43 tys. zł.

"Działalność spółki w sposób istotny ograniczała prawa kupujących m.in. przez zastrzeganie, że termin ukończenia budowy może ulec przedłużeniu np. ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem UOKiK, "takie postanowienie przerzuca ryzyko związane z inwestycją na konsumenta, któremu zostaje odmówione prawo do rezygnacji z usługi, której realizacja nie nastąpi w terminie".

Decyzje prezesa UOKiK nie są prawomocne. Przedsiębiorcom przysługuje prawo do odwołania w ciągu dwóch tygodni od wydania decyzji.

Grupo Lar Real Estate Polonia ma zdecydować w ciągu najbliższych dni, czy odwoła się od decyzji Urzędu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane