Kable rosną i spadają

ZK
opublikowano: 29-04-2008, 00:00

Ceny miedzi poprawiają przychody NKT Cables. Spółka przyznaje jednak, że sytuacja w kraju jest trudna.

Ceny miedzi poprawiają przychody NKT Cables. Spółka przyznaje jednak, że sytuacja w kraju jest trudna.

NKT Cables, producent kabli miedzianych, poprawił w I kw. (w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku) sprzedaż prawie o 15 proc., do 133 mln zł, a zysk o ponad 27 proc., do 2,6 mln zł.

— Firma zrealizowała stosunkowo wysoką sprzedaż, szczególnie w segmencie wyrobów własnych. Wielkość przychodów pozostawała pod dużym wpływem wysokich cen metali nieżelaznych — tłumaczy zarząd spółki.

Średnia cena miedzi w I kw. — 7796 USD za tonę — była wyższa niż przed rokiem i wyższa niż w trzech ostatnich miesiącach 2007 r.

Zarząd śląskiej firmy przyznaje jednak, że w kraju trudno automatycznie przenosić rosnące koszty materiałowe na ceny wyrobów.

— Jednakże umacniający się kurs złotego łagodzi negatywne efekty wysokich, dolarowych notowań miedzi — dodaje zarząd.

Na krajowym rynku obserwuje się spadek popytu na kable (60 proc. sprzedaży grupy), a konkurencja robi się coraz ostrzejsza, wywołując negatywną presję na marże handlowe.

Na te wieści inwestorzy zareagowali niewielką wyprzedażą. Na rosnącej sesji kurs spadł o 3,4 proc. przy umiarkowanych obrotach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy