Kac za 249 mld USD

opublikowano: 16-10-2015, 07:20

249 mld USD kosztuje gospodarkę USA nadmierne spożycie alkoholu przez Amerykanów, oszacowało Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC).

W kwocie tej uwzględniono wydatki na świadczenia zdrowotne, ale także spadek wydajności pracy, wypadki samochodowe spowodowane przez alkohol, przestępstwa kryminalne oraz zgony z powodu zatrucia alkoholem.

Zobacz więcej

Zuma Press/FORUM

Największą część kosztu generuje spadek produktywności. W 2010 roku, dla którego CDC opracowała dane, spadek wydajności pracy spowodowany przez alkohol kosztował gospodarkę 77 mld USD. Uwzględniając nieprzychodzenie do pracy i inne podobne skutki koszt ten rośnie do 90 mld USD. Ta kwota nie uwzględnia skutków zgonów, do których przyczynił się alkohol. CDC wcześniej szacowało, że jeden na dziesięć zgonów wśród Amerykanów w wieku produkcyjnym jest spowodowany  przez nadmierne spożycie alkoholu.

Dane CDC wskazują, że koszt nadmiernego picia alkoholu dla gospodarki rośnie. Wcześniejszy raport, opracowany dla 2006 roku wskazał, że wynosił on wówczas 224 mld USD. Oznacza to, że w latach 2006-2010 rósł szybciej niż inflacja. CDC dodatkowo zastrzega, że trudność z oszacowaniem prawdziwego kosztu nadmiernego spożycia alkoholu  dla gospodarki powoduje iż podana przez niego kwota jest prawdopodobnie mocno zaniżona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu