Kaczyński: Trzeba znaleźć nową formułę funkcjonowania Polski

IAR
opublikowano: 01-03-2008, 17:31

Jarosław Kaczyński uznał za konieczne poszukiwanie i znalezienie przez inteligencję nowej formuły funkcjonowania Polski, która przezwyciężyłaby kryzys poczucia przynależności narodowej. Prezes PiS przemawiał na Kongresie Intelektualistów, który odbywa się w Warszawie pod patronatem Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński wyraził przekonanie, że formuła III RP jest wynikiem kryzysu polskiej inteligencji związanego właśnie z kryzysem polonizmu, czyli poczucia przynależności narodowej. Wśród powodów tego kryzysu wymienił wojnę i patologie PRL. Zwrócił przy tym uwagę, że po wojnie patriotyzm, wspólnota narodowa były niszczone przez czynniki zewnętrzne związane z narzuceniem komunizmu. Wiązała się z tym niemożliwość wykorzystania pozytywnej, niepodległościowej tradycji AK-owskiej.  

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że syntezą tradycji patriotycznych, odtworzenia narodu, godności narodowej i rewolucji moralnej w znaczeniu pozytywnym była Solidarność. "Była wielkim odrzeceniem zła" - podkreślił prezes PiS. Przypomniał, że potem stan wojenny spowodował "depresję narodową" - choć wbudził także opór. Potem po 89 roku zastosowano "techniki demobilizacyjne, by rewolucyjna przemiana mogła odbywać się w sposób sterowany" - stwierdził Kaczyński. Wsród tych technik wymienił m.in. "urbanowski panświnizm", odrzucenie wartości narodowych i bezpośrednie wysługiwanie się okupantowi. Podkreślił, że te antywzorce okazały się skuteczne wobec zasadniczego obowiązku inteligencji - poszukiwania prawdy i obowiązku misji prospołecznej, odwołującej się do społecznej empatii. Nastąpiła blokada wobec potrzeby odbudowy narodowej, wspólnotowej świadomości.

Jarosław Kaczyński zaproponował inteligencji przełamanie tabu ograniczającego dyskurs publiczny na ten temat. -Musimy próbować zburzyć mury - powiedział. Przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, że gdy nie ma czym bić w mur, to trzeba bić głową.

IAR

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kaczyński: Trzeba znaleźć nową formułę funkcjonowania Polski