Kakao najdroższe od 39 lat

Cena kakao jest najwyższa od 1977 roku. To głównie skutek osłabienia funta, bo w tej walucie jest notowane na giełdzie w Londynie.

- Kakao nie jest droższe, ale prawdopodobnie trochę tańsze teraz niż przed Brexitem – powiedział Laurent Pipitone, dyrektor działu statystyki w Międzynarodowej Organizacji Kakao w Londynie. - Producenci czekolady nie kupują za funty, kupują za euro albo dolary – dodał. 

Kurs kakao z wrześniowych kontraktów wzrósł w piątek do 2518 funtów za tonę na ICE Futures Europe. Tak drogie nie było od 1977 roku. W funtach kakao zdrożało o 10 proc. od referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W euro staniało o 1,1 proc., a w dolarach o 3,9 proc.

Kakao zmierza do zakończenia piątego roku z rzędu wzrostem ceny. To najdłużej trwająca zwyżka od co najmniej 1989 roku. Kakao jest coraz droższe bo rosną obawy o jego podaż. Sucha pogoda w zachodniej Afryce negatywnie odbiła się na drugim z dorocznych zbiorów. Producenci zapowiedzieli mniejsze dostawy.

Zapasy kakao w relacji do konsumpcji mogą spaść do 34,3 proc., czyli najniższego poziomu od 31 lat, informuje branżowa organizacja. W 1977 roku, kiedy kakao było najdroższe w historii, ta zapasy stanowiły 19,1 proc. konsumpcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kakao najdroższe od 39 lat