Kalendarium inwestora

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 08-05-2016, 22:00

Tym będą żyły rynki

W nowym tygodniu odliczać będziemy dni i godziny do jedynego w tym roku piątku 13. Wtedy akurat agencja Moody’s ma dokonać przeglądu ratingu Polski.

Poniedziałek

Nowy tydzień na rynkach rozpocznie się od reakcji na publikowane w niedzielę dane o chińskiej wymianie handlowej. Z Dalekiego Wschodu nadejdzie także protokół z ostatniego posiedzenia Banku Japonii. W Europie najistotniejszymi publikacjami będą wskaźnik zamówień w niemieckim przemyśle (godz. 8), inflacja CPI w Szwajcarii (9.15) oraz indeks Sentix (10.30) obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro. Od godz. 15 gorąco może być w Brukseli, do której zjadą ministrowie finansów państw strefy euro, aby na nadzwyczajnym szczycie ponownie rozmawiać o przyszłości Grecji. Wyniki przedstawią m.in. PGNiG i PKO BP.

Wtorek

We wtorek na pierwszy ogień ponownie pójdą dane z Chin. Tym razem będzie to inflacja CPI i PPI (3.30), którym towarzyszyć mogą też dane o podaży pieniądza i nowych kredytach. W Europie jako pierwsi ponownie obudzą się Niemcy. O godz. 8 poznamy dane o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym największej gospodarki Starego Kontynentu. Wyniki opublikują m.in. ING Bank Śląski i Pekao.

Środa

O godz. 10.30 poznamy wyniki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, a o 14. Narodowy Bank Węgier przedstawi protokół z ostatniego posiedzenia, w trakcie którego zapadła decyzja o kolejnej obniżce stóp procentowych. Politycznym wydarzeniem dnia będzie przesłuchanie kanclerza skarbu George’a Osborna przed Izbą Gmin w związku ze zbliżającym się głosowaniem ws. Brexitu. Na drugiej półkuli w centrum uwagi znajdzie się Brazylia, gdzie niższa izba parlamentu głosować będzie nad impeachmentem prezydent Dilmy Rousseff. Wyniki przedstawią m.in. Energa, Grupa Azoty, PGE, Tauron, BOŚ, Monnari i Police.

Czwartek

O godz. 11 Eurostat przedstawi dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Popołudnie należeć będzie do Banku Anglii. O godz. 13 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych (konsens to tradycyjnie brak zmian), jak również kwartalny biuletyn dotyczący inflacji. O 13.45 rozpocznie się wystąpienie gubernatora Marka Carneya. O godz. 14 GUS przedstawi finalne wyliczenia dotyczące inflacji w kwietniu. Wstępny szacunek wskazał, że ceny spadły o 1,1 proc. w ujęciu rocznym. Wyniki opublikują CCC, Cyfrowy Polsat, JSW, PKP Cargo, PZU, Synthos, Alior, Ciech i LPP.

Piątek

Piątek zapowiada się zdecydowanie najgoręcej ze wszystkich dni tygodnia, i to wcale nie tylko ze względu na rating. Już o godz. 5.30 przemawiał będzie prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda, którego słowa mogą mieć wpływ na jena i japońską giełdę. O godz. 8. rozpoczniemy kolejny w tym roku piątek z PKB. Poznamy kolejno informacje o wzroście gospodarczym m.in. w Niemczech (8) i Polsce (10) Zestaw danych uzupełnią informacje z polskiej gospodarki — bilans płatniczy (14), inflacja bazowa (14) i podaż pieniądza (14). Za oceanem najważniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej (14.30), którym towarzyszyć będą raporty o inflacji PPI (14.30), indeks Michigan (16) oraz zapasy niesprzedanych towarów (16). Po zamknięciu europejskich giełd (17.30) możemy doczekać się przeglądu polskiego ratingu w wykonaniu agencji Moody’s. Reakcja rynków nie powinna być aż tak burzliwa jak w styczniu przy cięciu ze strony S&P, ponieważ o reakcji Moody’s, która i tak utrzymuje najwyższy rating Polski spośród firm z wielkiej trójki, mówi się od kilku miesięcy. Wyniki przedstawią Eurocash, Handlowy i KGHM. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane