Kalisz chce szukć gorących źródeł

opublikowano: 04-03-2018, 22:00

Władze Kalisza podpisały list intencyjny z Energą na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego w okolicach Elektrociepłowni Piwonice, by określić możliwości wykorzystania złóż wód termalnych.

Samorząd Kalisza liczy na to, że dzięki geotermii będzie mógł taniej i bardziej ekologicznie ogrzewać domy mieszkańców i dostarczać do nich ciepłą wodę. Chce sprawdzić, czy podziemne zasoby gorących źródeł na to pozwolą i zapowiada złożenie wniosku o dofinansowanie wykonania odwiertu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

— Wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego pozwoli na ocenę parametrów złoża: określenie wydajności, temperatury, mineralizacji i składu chemicznego wód termalnych i ich przydatności do celów ciepłowniczych na terenie miasta — mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

„Wniosek w ramach programu priorytetowego Geologia i górnictwo Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych będzie złożony jeszcze w tym roku” — napisano na stronie internetowej miasta.

— Wody geotermalne to rozwiązanie ekologiczne, które oznacza również oszczędności finansowe. Ich wykorzystanie to dziś bardzo rozsądny kierunek — mówi Piotr Meler, prezes Energi Wytwarzania.

 Dzięki wodom geotermalnym można byłoby także organizować balneoterapię i rekreację na terenie gminy, 

Na swojej stronie internetowej NFOŚiGW nie podaje terminów tegorocznego naboru na dofinansowanie w ramach pierwszej części programu Geologia i górnictwo (trwa nabór do części drugiej, która dotyczy zmniejszenia uciążliwości z wydobycia kopalin). W ramach poprzedniego naboru NFOŚiGW przyznał w 2017 r. dotacje na rozpoznawanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych pięciu gminom. Szaflary, Lądek-Zdrój, Sochaczew, Sieradz i Koło (warunkowo) otrzymały w sumie 107 mln zł. W kolejce po dofinansowanie czekało zaś jeszcze 12 wstępnie zakwalifikowanych gmin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane