Kalkulator dla filantropów

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Ulga w CIT i PIT od darowizny zależy od kilku czynników. Można ją obliczyć z pomocą narzędzia stworzonego przez think tank założony przez Polkę.

Filantropi nie muszą już sami liczyć, jak na wysokość ich opodatkowania wpłynie darowizna przekazana na cele charytatywne. Mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia online, oferowanego przez międzynarodową organizację założoną przez Polkę i mającą siedzibę w Polsce, a pomocnego nie tylko dla darczyńców z naszego kraju, ale też z innych państw Grupy Wyszehradzkiej. Kalkulator wyliczy filantropom — osobom prywatnym, i firmom — kwotę darowizny, która może zapewnić im np. maksymalną ulgę w podatku dochodowym (CIT albo PIT). Narzędzie to uwzględnia zróżnicowane w naszej części Europy preferencje podatkowe. I tak w czeskim systemie znacząco jest promowana działalność darczyńców indywidualnych. Na Węgrzech przywileje mają tylko przedstawiciele biznesu. Według polskich przepisów prawo do obniżenia dochodu przed opodatkowaniem o wysokość darowizn przysługuje wtedy, gdy zostały one przekazane organizacjom realizującym cele pożytku publicznego, jak też na cele kultu religijnego, krwiodawstwa lub kształcenia zawodowego w publicznych szkołach.

— Ustawodawstwo jest na tyle skomplikowane, że podatnicy mogą mieć problemy z zaplanowaniem wydatków na cele charytatywne w kontekście podatkowym. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć praktyczne narzędzie, z którego może skorzystać darczyńca indywidualny, korporacyjny, a nawet doradcy podatkowi — mówi Anna Korzeniewska, założycielka think tanku Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe. Organizacja działa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze projekty — Bazę wiedzy i Kalkulator dla filantropów — uruchomiła we wrześniu. Anna Korzeniewska podkreśla, że ustawodawstwo nie ułatwia podatnikom obliczenia rzeczywistego zwrotu. Utrudnia im to np. fakt, że darowizny odlicza się od dochodu, a nie od podatku. Ponadto odpisy są limitowane, na ulgę wpływa cel, na jaki przekazano określone kwoty. Preferencje są też zróżnicowane zależnie od tego, czy darczyńca podlega CIT czy PIT.

— Podatnik powinien pamiętać, że odliczana kwota nie może być wyższa od 6 proc., a u osób prawnych — 10 proc. uzyskanego rocznego dochodu. Odpis całej sumy jest możliwy w przypadku darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą po spełnieniu warunków formalnych — wyjaśnia Magdalena Sławińska-Rzemek, doradca podatkowy z Kancelarii V4Legal, która wchodzi w skład V4Group.

W kalkulatorze można w prosty sposób — po podaniu szacowanego rocznego dochodu i wyborze rodzaju podatku — wyliczyć maksymalną kwotę do odliczenia w zeznaniu podatkowym. Na przykład: firma o miesięcznym dochodzie w wysokości 10 tys. zł, czyli 120 tys. zł rocznie, będzie mogła odpisać od podstawy opodatkowania 12 tys. zł.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane