Czytasz dzięki

Kalkulator dla filantropów

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Ulga w CIT i PIT od darowizny zależy od kilku czynników. Można ją obliczyć z pomocą narzędzia stworzonego przez think tank założony przez Polkę.

Filantropi nie muszą już sami liczyć, jak na wysokość ich opodatkowania wpłynie darowizna przekazana na cele charytatywne. Mogą skorzystać z bezpłatnego narzędzia online, oferowanego przez międzynarodową organizację założoną przez Polkę i mającą siedzibę w Polsce, a pomocnego nie tylko dla darczyńców z naszego kraju, ale też z innych państw Grupy Wyszehradzkiej. Kalkulator wyliczy filantropom — osobom prywatnym, i firmom — kwotę darowizny, która może zapewnić im np. maksymalną ulgę w podatku dochodowym (CIT albo PIT). Narzędzie to uwzględnia zróżnicowane w naszej części Europy preferencje podatkowe. I tak w czeskim systemie znacząco jest promowana działalność darczyńców indywidualnych. Na Węgrzech przywileje mają tylko przedstawiciele biznesu. Według polskich przepisów prawo do obniżenia dochodu przed opodatkowaniem o wysokość darowizn przysługuje wtedy, gdy zostały one przekazane organizacjom realizującym cele pożytku publicznego, jak też na cele kultu religijnego, krwiodawstwa lub kształcenia zawodowego w publicznych szkołach.

— Ustawodawstwo jest na tyle skomplikowane, że podatnicy mogą mieć problemy z zaplanowaniem wydatków na cele charytatywne w kontekście podatkowym. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć praktyczne narzędzie, z którego może skorzystać darczyńca indywidualny, korporacyjny, a nawet doradcy podatkowi — mówi Anna Korzeniewska, założycielka think tanku Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe. Organizacja działa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze projekty — Bazę wiedzy i Kalkulator dla filantropów — uruchomiła we wrześniu. Anna Korzeniewska podkreśla, że ustawodawstwo nie ułatwia podatnikom obliczenia rzeczywistego zwrotu. Utrudnia im to np. fakt, że darowizny odlicza się od dochodu, a nie od podatku. Ponadto odpisy są limitowane, na ulgę wpływa cel, na jaki przekazano określone kwoty. Preferencje są też zróżnicowane zależnie od tego, czy darczyńca podlega CIT czy PIT.

— Podatnik powinien pamiętać, że odliczana kwota nie może być wyższa od 6 proc., a u osób prawnych — 10 proc. uzyskanego rocznego dochodu. Odpis całej sumy jest możliwy w przypadku darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą po spełnieniu warunków formalnych — wyjaśnia Magdalena Sławińska-Rzemek, doradca podatkowy z Kancelarii V4Legal, która wchodzi w skład V4Group.

W kalkulatorze można w prosty sposób — po podaniu szacowanego rocznego dochodu i wyborze rodzaju podatku — wyliczyć maksymalną kwotę do odliczenia w zeznaniu podatkowym. Na przykład: firma o miesięcznym dochodzie w wysokości 10 tys. zł, czyli 120 tys. zł rocznie, będzie mogła odpisać od podstawy opodatkowania 12 tys. zł.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane