Kąpiele borowinowe będą tańsze

opublikowano: 24-05-2013, 00:00

Resort środowiska zmieni przepisyteż dzięki którym zyskają i uzdrowiska, i kuracjusze.

Kąpiele borowinowe muszą być spalane w spalarniach medycznych. Ministerstwo Ochrony Środowiska zmienia jednak rozporządzenie, dzięki któremu zużyte borowiny będzie można składować w starych wyrobiskach torfowych. Zyskają kuracjusze i środowisko. „Umożliwienie deponowania zużytych torfów w wyrobiskach (…) znacząco wpłynie na obniżenie kosztów funkcjonowania uzdrowisk” — napisano w uzasadnieniu projektu resortu.

— Wejście w życie tego dokumentu będzie miało wpływ nie tylko na kwestie ekonomiczne kurortów, ale także na środowisko. Możliwość składowania pozostałości borowinowych na torfowiskach pozwoliłaby na ich powtórne wykorzystanie na przestrzeni nawet kilku, kilkunastu lat — podkreśla Jan Koman, prezes Uzdrowiska Połczyn, z Polskiej Grupy Uzdrowisk, będącej w portfelu KGHM TFI. Zużyte kąpiele borowinowe mogą być wykorzystane do poprawy jakości gleb uprawnych.

— Zleciliśmy Państwowemu Instytutowi Badawczemu, Instytutowi Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej możliwości wykorzystania borowiny pozabiegowej, jako materiału do ulepszania gleby. Ponadto w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie zleciliśmy przebadanie borowiny pod kątem jej bezpieczeństwa w stosowaniu w rolnictwie. Ekspertyzy potwierdzają, że odpady borowinowe mogą być wtórnie wykorzystywane — podkreśla Jan Koman.

25 zł Tyle kosztuje borowinowa kąpiel z masażem. Dzięki zmianie przepisów, może nieco potanieć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu