Kapitał z zagranicy płynie do Polski

opublikowano: 11-04-2017, 22:00

W I kw. 2017 r. zarejestrowano prawie 2 tys. nowych firm z udziałem kapitału zagranicznego. Szykuje się kolejny rekordowy rok.

Wśród zagranicznych inwestorów ciągle rośnie zainteresowanie zarabianiem nad Wisłą. Z danych Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika, że w pierwszym kwartale 2017 r. powstało w Polsce 1,9 tys. nowych firm z obcym kapitałem (70 proc. to inwestorzy indywidualni). To więcej niż w analogicznym okresie rekordowego 2016 r. (1,7 tys.) i wyraźnie więcej niż w pierwszym kwartale 2015 r. (1,6 tys.). W tym roku liczba rejestracji firm z udziałem kapitału zagranicznego nadal wzrasta, mimo że w ubiegłym roku padł rekord wszech czasów (7,1 tys. rejestracji). Tym bardziej powinien cieszyć utrzymujący się trend.

Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów – mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
Zobacz więcej

Przyciąganie:

Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów – mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Marek Wiśniewski

— To pokazuje, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych firm. Wynika to niewątpliwie z dobrej koniunktury gospodarczej, niezłych wskaźników makroekonomicznych naszej gospodarki i przeświadczenia obcokrajowców, że w Polsce można zarobić — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), autor raportu.

Najwięcej firm z kapitałowym udziałem obcokrajowców powstało w woj. mazowieckim (45 proc.). Daleko w tyle są: małopolskie (12 proc.) i dolnośląskie (9 proc.). Prawie w ogóle nowy zagraniczny kapitał nie płynie do spółek w woj. świętokrzyskim (0,5 proc.), warmińsko-mazurskim (0,5 proc.), opolskim (0,7 proc.). Biznesowym liderem od lat jest Warszawa (689 rejestracji w I kwartale).

Na drugim miejscu, dość daleko za stolicą, jest Kraków (209), a na trzecim Wrocław (151). Ewenementem na skalę krajową jest ciągle mała podwarszawska miejscowość Wólka Kosowska (6. pozycja w Polsce), gdzie w 3 miesiące utworzono 62 firmyz kapitałem zagranicznym. To głównie odzieżowe hurtownie wietnamskie, działające w centrum handlowym Wólka Kosowska. Zagraniczni biznesmeni rejestrują u nas praktycznie tylko spółki z o.o. (94 proc.).

W tym roku ich średni kapitał założycielski wyniósł 97 tys. To blisko dwukrotny wzrost kapitałowego zaangażowania niż jeszcze w 2016 r. (57 tys. zł). Na 1,9 tys. wszystkich nowych spółek tylko 21 miało kapitał wysokości co najmniej 1 mln zł. Nowe firmy z kapitałem zagranicznym zajmują się przede wszystkim handlem hurtowym i detalicznym (36,5 proc.), administrowaniem (10 proc.) i budownictwem (10 proc.). Podstawową działalnością firm zagranicznych jest hurtowy obrót odzieżą i obuwiem, stawianie budynków i prowadzenie restauracji.

— Polska ciągle jest atrakcyjna dla inwestorów zainteresowanych zakładaniem u nas spółek. Dlaczego? Ponieważ mamy relatywnie wysoki wzrost PKB, dość wysoką konsumpcję, dobry i perspektywiczny rynek zbytu. Takie warunki wytwarzają oczekiwanie, że w Polsce można rozwijać biznes i na nim zarabiać. Większość spółek z udziałem kapitału zagranicznego to inwestycje niszowe, dla których zakładane są spółki celowe do działania na zbadanych segmentach rynku, np. w sprzedaży. Nasz kraj byłby jeszcze bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców zagranicznych, gdyby politycy nie psuli klimatu inwestycyjnego — mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Wszystko jednak wskazuje na to, że w 2017 r. padnie kolejny rekord utworzenia nowych firm z kapitałem zagranicznym.

— Jeżeli podobna liczba rejestracji utrzyma się w kolejnych kwartałach, to powinno ich powstać łącznie około 7,6 tys. A trzeba pamiętać, że zawsze w czwartym kwartale jest najwięcej rejestracji w KRS — mówi Jarosław Nowrotek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kapitał z zagranicy płynie do Polski