Kaplica na Narodowym

MCH
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Narodowe Centrum Sportu przedstawiło projekt kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym.

Narodowe Centrum Sportu przedstawiło projekt kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym.

Wnętrze kaplicy zaprojektowano tak, by wyznawcy różnych religii mogli się gromadzić na wspólnej modlitwie. Według przedstawicieli najważniejszych wyznań, użycie wszystkich symboli poszczególnych religii w jednej kaplicy jest zabronione, wnętrze kreują tylko dwa elementy: światło oraz kolumnada nawiązująca do architektury sakralnej wielu religii.

— Kolumnada wydziela strefy funkcjonalne. Symbolicznie oddziela kaplicę od reszty stadionu. Światłem, które symbolizuje istotę boską, kreujemy atmosferę — mówi Paulina Suchenek z PS Studio, które zaprojektowało obiekt.

Aranżację wnętrza dla chrześcijan opracowano w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy boczne. Ołtarz jest usytuowany na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Wyznawcom judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik — menorę. By umożliwić modlitwę wyznawcom islamu, usunięto z sali modlitw wszystkie ławki, w celu zapewnienia miejsca do modlitwy jak największej liczbie wiernych. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne.

Projekt kaplicy wielowyznaniowej uzgodniono z Diecezją Warszawsko-Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Polską Gminą Żydowską oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce. Rozwiązanie spotykało się z przychylnością i akceptacją.

Wspólne nabożeństwo z okazji otwarcia kaplicy odbędzie się wiosną 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy