Czytasz dzięki

Kasa kontra epidemia

opublikowano: 11-03-2020, 22:00

Rządy próbują zneutralizować skutki szoku popytowego wywołanego wirusem. Na warsztat wzięły pożyczki dla firm, płatne zwolnienia, a nawet wakacje podatkowe.

Epidemia COVID-19 rozlała się po całym świecie, wirus SARS-Cov-2 zaraził już ponad 118 tys. osób w 113 państwach i terytoriach zależnych. Sytuacja nad Wisłą także staje się coraz poważniejsza — rząd potwierdził już 27 przypadków. Podczas gdy lekarze i służby epidemiologiczne walczą z szerzącą się pandemią, ekonomiści zadają sobie pytanie, co grozi naszym gospodarkom oraz jak banki centralne i rządy mogą przeciwdziałać najpoważniejszemu kryzysowi gospodarczemu od upadku Lehman Brothers w 2008 r. Na światowych rynkach było spokojnie, dopóki setki przypadków nie zaczęły pojawiać się we Włoszech. Wówczas giełdy na całym świecie tąpnęły, a kolejne przypadki wirusa zaczęły się ujawniać w całej Europie.

We Włoszech jest obecnie ponad 10 tys. zarażonych, a 463 osoby zmarły — to czyni Italię drugą po Chinach ofiarą medycznej katastrofy. Rząd praktycznie zamknął kraj — nie można opuszczać miast, punkty usługowe zostały zamknięte, a imprezy masowe i inne wydarzenia wymagające interakcji — odwołane, restauracje pracują do 18, wstęp do sklepów jest regulowany. Tak radykalne działania mogą pomóc w powstrzymaniu wirusa, mają jednak drastyczne skutki dla włoskiej gospodarki, która — zdaniem ekonomistów — może w tym roku skurczyć się o 2 proc., o ile… sytuacja szybko wróci do normy.

Rynek przewiduje jednak problemy całej Europy — jest już niemal pewne, że w 2020 r. na Stary Kontynent powróci recesja. W przeciwieństwie jednak do kryzysu z 2008 r. obecny nie spowodował problemów banków z płynnością. Szkodzi natomiast realnej gospodarce, najmocniej uderzając w małych i średnich przedsiębiorców oraz konsumentów. Obywatele są zachęcani przez władze i media do pozostania w domach, by zminimalizować prawdopodobieństwo zarażenia. Ucierpią na tym przychody sektora usług, w szczególności turystyki, rozrywki i hotelarstwa. Dodatkowo pracodawcy muszą sobie poradzić z większą liczbą pracowników na zwolnieniach lekarskich bądź kwarantannie. Dlatego rządy krajów dotkniętych koronawirusem, w tym polski, skupiły się na rozwiązywaniu problemów tych dwóch grup ekonomicznych.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Roberto Gualtieri, włoski minister finansów, zapowiedział finansowanie przez państwo urlopów zdrowotnych i zasiłków dla pracowników przebywających na domowej kwarantannie, fundusz gwarancyjny dla małych i średnich firm i kompensacyjny dla tych, które w ostatnim miesiącu straciły więcej niż 25 proc. przychodów. Będzie też moratorium na spłatę kredytów hipotecznych. Cały pakiet ma być wart 25 mld EUR.

Podobne środki zaradcze we wczorajszym budżecie zaproponował rząd brytyjski — zapowiedział gwarancję wsparcia państwa dla wszystkich pozostających w domach, niezależnie od formy zatrudnienia, całkowite zwolnienie z podatku małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze turystycznym, rozrywkowym i hotelarskim, oraz rządowe gwarancje pożyczek. Ogółem brytyjski rząd chce przeznaczyć na wsparcie najbardziej potrzebujących uczestników rynku 30 mld GBP funtów. Donald Trump, prezydent USA, przekonuje Partię Republikańską do przyjęcia wartego kilkadziesiąt miliardów dolarów pakietu, który miałby zawierać cięcia stawek przez fiskusa i wakacje podatkowe dla milionów Amerykanów podatkowe oraz powszechne płatne zwolnienia lekarskie.

Nie wiadomo jednak, czy kosztowne rozwiązanie zyska poparcie Kongresu, w tym kontrolowanej przez opozycyjną Partię Demokratyczną Izby Reprezentantów. Podobne metody chce zastosować polski rząd. W projekcie specustawy, o którym w przyszłym tygodniu będzie debatował Sejm, zaproponuje m.in. pożyczki dla przedsiębiorców do 0,5 mln EUR, odroczenie składek na ZUS oraz płatności podatków VAT, PIT i CIT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu