Kaskhari: Fed poczeka na wyraźniejszy ruch ze strony inflacji

opublikowano: 04-11-2019, 20:53

Rezerwa Federalna nie powinna ponownie podnosić stóp procentowych, dopóki inflacja zdecydowanie nie przyspieszy, uważa Neel Kashkari, prezes oddziału Fed z Minneapolis.

Oficjel obecnie nie będzie opowiadał się za kolejną redukcją ceny pieniądza i sugeruje, że Fed powinien być teraz bardzo cierpliwy, dopóki nie pojawią się silniejsze oznaki wzrostu płac i dopóki nie minie kilka istotnych zagrożeń i problemów  gospodarczych, takich jak wojna handlowa i  brexit.

Neel Kashkari
Neel Kashkari
Bloomberg

Nie podniesiemy stóp, dopóki inflacja bazowa nie osiągnie celu na poziomie 2 proc. -  powiedział Kashkari. To nie zobowiązanie do obniżania stóp, to nie zobowiązanie do ich  utrzymania, to po prostu stwierdzenie, że nie zamierzamy przedwcześnie podnosić stóp - dodał.

Obecny poziom inflacji bazowej, z wyłączeniem żywności i energii zgodnie z preferowanym przez Fed wskaźnikiem wydatków na konsumpcję osobistą, wynosi około 1,7 proc. Na zakładanym przez Fed poziomie 2 proc. nie był od grudnia 2018 r.

Sugestia Kashkari dotycząca tego, co Fed nazywa „wytycznymi”, pojawiła się pięć dni po tym, jak  Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o  obniżce stóp o ćwierć punktu procentowego.

Kaskhari jest członkiem władz Fed, ale nie głosuje ws. poziomu stóp procentowych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane