“Katastrofa nastąpi w 2011 roku”

MD
opublikowano: 17-02-2010, 11:01

Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych wydaje się obecnie względnie stabilna, ale w 2011 roku dojdzie do  katastrofy, która dotknie każdego Amerykanina, głosi najnowszy raport komisji kongresu USA, zajmującej się nadzorowaniem programu TARP.

- W ciągu kilku najbliższych lat fala niespłaconych kredytów zaciągniętych na nieruchomości komercyjne może zagrozić i tak już kruchemu amerykańskiemu systemowi finansowemu – głosi raport TARP Congressional Oversight Panel.

None
None

Szczególnie zagrożone są banki średnie i małe, które nigdy nie zostały poddane „testowi wytrzymałości”, tak jak ich najwięksi rywale. Członkowie komisji obawiają się, że kiedy problemy mniejszych banków staną się powszechne, odbije się to negatywnie na kondycji całej amerykańskiej gospodarki.

- Pomiędzy 2010 a 2014 rokiem upłynie termin spłaty kredytów na nieruchomości komercyjne wartości 1,4 bln USD – głosi raport komisji. – Blisko połowa z tych kredytów jest obecnie „pod wodą” (…) wartość tych nieruchomości spadła o ponad 40 proc. od 2007 roku (…) największa część [niewypłacalności kredytobiorców-red.] przypadnie na 2011 rok – wyjaśnia.

Autorzy raportu szacują straty banków z tego tytułu na 200-300 mld USD.

William Dudley, szef Fed w Nowym Jorku mówił wcześniej The Wall Street Journal, że mniejsze i średnie banki „będą przez jakiś czas pod presją”, która powoduje zmniejszenie aktywności kredytowej. Jako główną jej przyczynę wskazał „straty na kredytach na nieruchomości komercyjne”.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane