Katowice rozpoczęły współpracę z chińskim miastem Shenyang

opublikowano: 13-06-2007, 13:08

Katowice podpisały umowę o współpracy z chińskim miastem Shenyang, poinformowano podczas środowej konferencji prasowej w  Katowicach. Obie strony liczą przede wszystkim na płynące z niej korzyści gospodarcze.

Niewykluczone, że chińskie firmy ulokują się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE), a chińskie górnictwo skorzysta z polskich maszyn górniczych.

"Chińczycy są bardzo zainteresowani rozwijaniem współpracy z Polską po naszym wejściu do Unii Europejskiej. Powiązania biznesu i gospodarki z władzami administracyjnymi jest tam silniejsze, niż u nas, dlatego podpisanie umowy ma duże znaczenie" - powiedział podczas konferencji prezydent Katowic Piotr Uszok.

W Shenyang i jego bliskim otoczeniu żyje ok. 7 mln ludzi, a jego obszar jest porównywalny z wielkością całego województwa śląskiego. W regionie Shenyang działa ponad 70 kopalń.

Jak podkreślano podczas konferencji, na chińskim rynku operują już amerykańscy i niemieccy producenci maszyn górniczych, ale polska produkcja nie ustępuje im jakością, jest natomiast o ok. 30 proc. tańsza.

Chińczycy byliby natomiast zainteresowani umieszczeniem w Polsce produkcji z branży budowlanej. "Już na początku lipca przyjadą prawdopodobnie z roboczą wizytą przedstawiciele tamtejszych firm produkujących windy i schody ruchome oraz okładziny elewacyjne na wieżowce" - powiedział wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński.

Współpraca nie będzie się jednak ograniczać tylko do gospodarki. Kształceniem Chińczyków zainteresowane są śląskie uczelnie, rozmawiano też o powstaniu w Katowicach chińskiego, a w Shenyang polskiego konsulatu.

Shenyang to szóste miasto bliźniacze Katowic, a chińskie miasto ma już w sumie 12 takich partnerów, wśród nich m.in. Turyn i Chicago. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Katowice rozpoczęły współpracę z chińskim miastem Shenyang