Kazachski prezydent krytykuje UE z powodu Nabucco

DI, PAP
18-07-2010, 19:31

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew skrytykował Unię Europejską za jej opieszałość w sprawie budowy gazociągu Nabucco.

"Unia Europejska mogłaby ten projekt realizować wspólnie z nami znacznie aktywniej" - powiedział Nazarbajew w niedzielę w Astanie na wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jego zdaniem, Unia tylko mówi o planowanym gazociągu długości 3,3 tys. km między Azją Środkową a Europą, nie robi jednak nic, jeśli chodzi o jego budowę.

Eksploatacja gazociągu Nabucco, który miałby transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego, Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej do Europy, miałaby rozpocząć się pod koniec 2014 roku. Magistralą ma popłynąć 31 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Celem projektu, popieranego przez UE i USA, jest dywersyfikacja źródeł surowca i dróg przesyłowych, w tym zmniejszenie uzależnienia państw europejskich od dostaw gazu z Rosji.

"Kazachstan nigdy nie był przeciwko Nabucco" - zapewnił Nazarbajew.

Angela Merkel przebywała w Kazachstanie z jednodniową wizytą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kazachski prezydent krytykuje UE z powodu Nabucco