Kazaks: recesja może spowolnić podwyżki stóp przez EBC

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 06-09-2022, 12:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Martin Kazaks, członek rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że jeśli potencjalna recesja w strefie euro będzie się przedłużać i osłabiać presję inflacyjną, tempo podwyżek stóp procentowych może zostać spowolnione, donosi Bloomberg.

Martins Kazaks, szef Banku Łotwy
Martins Kazaks, szef Banku Łotwy
INTS KALNINS / Reuters / Forum

Stojący na czele Banku Łotwy oficjel podkreślił, że EBC jest całkowicie zdeterminowany sprowadzić inflację do swojego celu na poziomie około 2 proc., i jeśli będzie to konieczne, podejmie ostre działania.

Jeśli presja cenowa ulegnie dalszemu wzmocnieniu, będziemy zmuszeni utrzymać szybkie tempo podnoszenia kosztów finansowania zewnętrznego. Z kolei ryzyko szerokiej i przedłużającej się recesji o redukującym wpływie na inflację wskazywałoby na wolniejsze tempo podwyżek stóp lub nawet przerwę w zacieśnianiu polityki – ocenił Kazaks.

Bankier zadeklarował, że „…utrzymywanie się inflacji bazowej i jej wpływ na oczekiwania inflacyjne wraz z dynamiką płac będą kluczowe dla ustalenia, czy należy utrzymać stałe tempo podwyżek stóp procentowych”.

W jego opinii, w razie zaistnienie konieczności, EBC nie będzie wystrzegał się z podwyżką stóp do tzw. poziomu neutralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane