Każdą kieszeń daje się zaszyć

Jacek Zalewski
10-08-2011, 00:00

Rywalizujące w wyborach partie jak najszybciej rejestrują swoje komitety wyborcze, żeby ruszyć do walki o nasze głosy bez posądzania przez konkurencję o falstart. Mimo sierpniowej kanikuły zaczynają się już powoli krystalizować strzępy programów w sferze gospodarki. W każdym razie jako kreatywny wypada uznawać każdy pomysł, w którym Platforma Obywatelska schodzi z konia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a Prawo i Sprawiedliwość choćby na chwilę przestaje rozpamiętywać grubość brzozy na lotnisku w Smoleńsku.

Okazuje się, że doskonale dają się przeszczepiać na grunt krajowej kampanii globalne zawirowania na rynkach finansowych. Wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński postawił bardzo rozwojowy problem — mianowicie kto ma płacić za kryzys finansowy. W interesie elektoratu tej partii leżałoby oczywiście sięgnięcie przez państwo do "głębokich kieszeni", by oszczędzone zostały te finansowo wypłycone. Ale pod bardzo podobnymi hasłami, adresowanymi do tej samej grupy docelowej, występuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Skonkretyzowany został nawet pomysł, jak skutecznie wsadzić do wspomnianych kieszeni fiskalną rękę — podatek bankowy. Natomiast chyba definitywnie odeszła w przeszłość idea tworzenia kolejnych przedziałów podatkowych dla najbogatszych, z progresywną stawką. W kampanii wyborczej raczej nikt nie tknie obecnego kompromisu z dwoma tylko przedziałami PIT.

Odpór strony rządzącej na razie ogranicza się do żonglowania danymi makroekonomicznymi i apelowania o spokój. Ten drugi wątek jest bardziej zrozumiały, bo dodatkowe straszenie ludzi przez polityków kursem franka jest rzeczywiście społeczną nieodpowiedzialnością. Ale bez względu na głębokość kieszeni elektorat lubi mieć w nich jak najwięcej, dlatego strategom PO wypada zalecić wykorzystywanie także argumentów w skali mikro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Każdą kieszeń daje się zaszyć