Każemy czekać KE

JKW
opublikowano: 03-02-2010, 00:00

Choć termin minął, rząd nadal nie przesłał do Brukseli swojej recepty na uzdrowienie finansów państwa.

Choć termin minął, rząd nadal nie przesłał do Brukseli swojej recepty na uzdrowienie finansów państwa.

Rząd zwleka z przesłaniem do Komisji Europejskiej (KE) najnowszej wersji Programu Konwergencji. W dokumencie Polska ma wytłumaczyć się przed Brukselą, w jaki sposób zamierza walczyć z nierównowagą w finansach publicznych i kiedy zamierza osiągnąć wymagane parametry. Program miał zostać przesłany do Komisji do końca stycznia. Wczoraj rząd nie przyjął jednak dokumentu, a to oznacza, że Bruksela jeszcze poczeka na nasze tłumaczenia.

— Spodziewam się ogłoszenia prognoz już od tygodnia. Być może rząd nie policzył jeszcze wymaganych prognoz i nie zdążył uwzględnić w programie założeń ogłoszonego w ubiegłym tygodniu planu naprawy finansów publicznych — mówi Remigiusz Grudzień, analityk finansów publicznych banku PKO BP.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapewniał, że deficyt finansów publicznych spadnie do wymaganego przez KE poziomu 3 proc. w 2012 r. Prawdopodobnie taka ścieżka znajdzie się w Programie Konwergencji, choć większość ekonomistów nie wierzy w jej zrealizowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu