Kazimir: EBC musi kontynuować mocne podwyżki stóp

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-09-2022, 11:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Peter Kazimir, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego twierdzi, że ponad przeciętnie wysoka inflacja i wysokie ryzyko jej pogłębienia m.in. z powodu kryzysu na europejskim rynku energetycznym, wymagają kontynuowania mocnego zaostrzania polityki monetarnej.

Peter Kazimir
Peter Kazimir
fot. Christian Wind/Bloomberg

Cytowany przez agencje Reuters, szef Banku Słowacji potwierdził, że w jego ocenia inflacja jest „boleśnie wysoka”, a walka z nią jest najważniejszym wyzwaniem, gdyż dotyczy niemal wszystkich sfer życia.

Inflacja pozostaje niedopuszczalnie wysoka - powiedział Kazimir dodając, że „…obecnie priorytetem jest energiczne kontynuowanie normalizacji polityki pieniężnej”.

Bankier przyznał, że istnieje spore ryzyko nakręcenia spirali cenowo-płacowej. Pracownicy, których inflacja bezpośrednio dotyczy, choćby poprzez rosnące ceny w sklepach czy rachunki za energię i media, domagają się podwyżek i rekompensat by móc choćby zachować dotychczasowy standard życia.

W jego opinii, choć silne zacieśnianie polityki pieniężnej w okresie stygnięcia ożywienia gospodarczego, a być może i widma recesji jest bardzo ryzykowne, ale „nie ma innej drogi”.

W miniony czwartek (08.09) EBC podwyższył stopy procentowe o 75 punktów bazowych po tym jak w lipcu podniósł je o 50 pb, a rynki oczekują, że na kolejnych posiedzeniach stopy pójdą w górę po co najmniej 50 pb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane