Czytasz dzięki

KBC Securities rezygnuje z detalu

opublikowano: 29-04-2013, 00:00

Belgowie ograniczyli działalność biura maklerskiego w Polsce. Biznes detaliczny chcą oddać DM BOŚ.

Dwa miesiące mają klienci detaliczni KBC Securities na wybór nowego biura maklerskiego. To efekt decyzji belgijskiej centrali o zmianie formy działalności polskiego oddziału. KBC podpisało przy tym umowę z Domem Maklerskim Banku Ochrony Środowiska (DM BOŚ), wskazując go jako miejsce do przenoszenia aktywów. Nie ma jednak przymusu — można wybrać innego brokera. Na koniec marca 2013 r. KBC prowadziło 9,5 tys. rachunków maklerskich, czyli 0,6 proc. ogółu.

— Liczymy na to, że naszą ofertą zainteresuje się zdecydowana większość inwestorów z KBC Securities — zaznacza Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ. DM BOŚ deklaruje, że ma specjalną ofertę dla klientów KBC. Na pewno utrzymają oni wynegocjowane stawki. Wiadomo też, że BOŚ przejmie jeden z dziewięciu punktów obsługi klienta KBC — w Rzeszowie. Pozostałe osiem będzie sukcesywnie zamykanych: pierwszy za dwa tygodnie. Ostatni — za dwa miesiące. Poza biznesem detalicznym KBC likwiduje działy analiz, corporate finance i przestaje świadczyć usługi animatora rynku.

— KBC pozostaje w Polsce jako oddział zagranicznej firmy inwestycyjnej i bezpośredni członek GPW oraz uczestnik bezpośredni KDPW i KDPW CCP. Nadal będziemy świadczyć usługi maklerskie dla klientów instytucjonalnych i będziemy dostarczać komentarze rynkowe przygotowywane przez naszych maklerów. Nie będziemy natomiast dostarczać typowych analiz spółek — wyjaśnia Konrad Makowiecki z KBC Securities.

Zaznacza, że po reorganizacji KBC chce zaoferować klientom instytucjonalnym nowe usługi. Ma to być m.in. pożyczanie papierów wartościowych (w obie strony) oraz realizacja zleceń w połączeniu z przechowywaniem papierów wartościowych na rynku polskim i na rynkach zagranicznych, bez konieczności wysyłania instrukcji rozliczeniowych do podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych.

W pierwszym kwartale 2013 r. KBC Securities odpowiadało za 5,1 proc. sesyjnych obrotów akcjami i 5,5 proc. obrotów kontraktami na GPW. Firma zatrudniała w Polsce 95 osób. Ma ich zostać kilkanaście. KBC jest już trzecim zagranicznym brokerem, który w tym roku zdecydował o ograniczeniu działalności w Polsce. W kwietniu o przeniesieniu handlu akcjami z Warszawy do Londynu poinformował Credit Suisse. Z początkiem marca obsługę w języku polskim zakończył Brokerjet, detaliczny dom maklerski z grupy Erste.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane