Czytasz dzięki

KE: PKB strefy euro w tym roku ma skurczyć się o 8,7 proc.

  • PAP
opublikowano: 07-07-2020, 10:10
aktualizacja: 07-07-2020, 12:14

Gospodarka strefy euro w 2020 r. ma skurczyć się o 8,7 proc., a w przyszłym roku jej PKB ma wzrosnąć o 6,1 proc. - wynika z letnich prognoz gospodarczych przedstawionych we wtorek przez Komisję Europejską. KE przewiduje, że najmniejszy spadek PKB w UE zanotuje Polska.

Komisja Europejska
Zobacz więcej

Komisja Europejska fot. REUTERS/Yves Herman/ Forum

Komisja nie ma wątpliwości - w pierwszej połowie br. europejska gospodarka weszła w nagłą recesję z najgłębszym spadkiem PKB od czasu II wojny światowej. Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się Covid-19, na całym świecie wprowadzono specjalne środki mające zatrzymać pandemię, które przełożyły się na zamknięcie znacznej części gospodarki. Zdaniem KE szereg wskaźników sugeruje, że gospodarka strefy euro działała na poziomie 25-30 proc. poniżej swoich możliwości w okresie, gdy wprowadzone środki były najbardziej restrykcyjne.

Dane za pierwszy kwartał potwierdziły negatywny wpływ Covid-19 na gospodarki, mimo że środki ograniczające w większości krajów zostały wprowadzone dopiero w połowie marca. PKB skurczył się w tym czasie o 3,6 proc. w strefie euro i o 3,2 proc. w UE.

Ta sytuacja negatywnie wpływa na prognozy gospodarcze. W 2020 roku największe spadki według prognoz zanotują gospodarki Włoch, Francji, Hiszpanii, Grecji i Chorwacji. Ich PKB w br. zmniejszy się o ponad 10 proc.

Najlepiej spośród 27 krajów Unii Europejskiej będzie sobie radziła Polska - jej gospodarka ma się zmniejszyć o 4,6 proc. Według prognoz KE Polska będzie jedynym krajem unijnym, którego PKB zanotuje spadek mniejszy niż 5 proc.

Komisja Europejska podkreśla, że jej prognozy obarczone są jednak dużym ryzykiem. Po pierwsze, nie wiadomo, czy druga fala pandemii dotknie UE jesienią. Po drugie, jest dużo niepewności co do tego, jak obecna sytuacja wpłynie na bezrobocie i niewypłacalność w państwach członkowskich. Wreszcie nie wiadomo, czy rozmowy z Wielką Brytania w sprawie porozumienia po brexicie zakończą się w drugiej połowie br. sukcesem.

KE zwraca też uwagę na sytuację pandemiczną na świecie. "Na poziomie globalnym rosnący wciąż wskaźnik infekcji, szczególnie na rynku amerykańskim i na rynkach wschodzących, pogorszył światowe perspektywy i oczekuje się, że będzie hamował gospodarkę europejską" - wskazują analitycy Komisji.

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni podkreślał na konferencji prasowej w Brukseli, że w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło dotychczas ponad pół miliona ludzi na całym świecie i liczba ta wciąż rośnie, w niektórych miejscach w alarmującym tempie.

"Nasza prognoza pokazuje dramatyczne skutki gospodarcze tej pandemii. Działania polityczne w całej Europie pomogły złagodzić wstrząs dla naszych obywateli, ale wciąż pogłębiają się rozbieżności i nierówności oraz wzrasta niepewność. Dlatego tak ważne jest osiągnięcie szybkiego porozumienia w sprawie planu odbudowy zaproponowanego przez Komisję, aby w tym krytycznym okresie dać naszym gospodarkom zarówno większe poczucie pewności, jak i nowy zastrzyk finansowy" - wskazał.

KE uważa też, że istnieją zagrożenia dla stabilności rynków finansowych oraz niebezpieczeństwo, że państwa członkowskie mogą nie poradzić sobie z odpowiednią koordynacją krajowych działań. Polityka protekcjonistyczna i nadmierne odchodzenie od globalnych łańcuchów produkcji także mogą negatywnie wpłynąć na handel i światową gospodarkę - oceniono.

Komisja prognozuje, że w tym roku inflacja w strefie euro wyniesie 0,3 proc., a w przyszłym 1,1 proc. To niewielka zmiana w porównaniu do wiosennych prognoz. Czynniki napędzające ceny uległy jednak istotnym zmianom.

Choć ceny ropy naftowej i żywności wzrosły bardziej niż oczekiwano, przewiduje się, że ich wpływ zostanie wyrównany w efekcie słabszych perspektyw gospodarczych oraz skutków obniżek podatku VAT i innych środków wprowadzonych w niektórych państwach członkowskich.

Kolejna prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej zostanie opublikowana jesienią; planowany termin publikacji to listopad br.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane