KE: w czwartek spotkanie ministrów zdrowia ws. eboli

PAP
opublikowano: 13-10-2014, 15:18

Na czwartek zaproszono do Brukseli ministrów zdrowia krajów UE na spotkanie poświęcone koordynacji działań w związku z epidemią eboli - poinformował w poniedziałek rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent.

Jednym z tematów spotkania mają być dodatkowe kontrole pasażerów przylatujących do Europy z krajów dotkniętych ebolą.

"Włoska prezydencja UE i komisarz ds. zdrowia Tonio Borg zwołali spotkanie wysokiego szczebla (...) w czwartek w Brukseli" - powiedział rzecznik w poniedziałek na konferencji. Zaznaczył, że nie będzie to nadzwyczajne posiedzenie Rady UE. List z zaproszeniem, adresowany do ministrów zdrowia, został wysłany przez włoską prezydencję, a KE czeka jeszcze na odpowiedzi ze stolic UE.

"Pomysł jest taki, żeby omówić kontrole graniczne wśród pasażerów przybywających do Unii Europejskiej" - wyjaśnił.

Jak przypomniał, Wielka Brytania zapowiedziała, że na niektórych lotniskach i dworcach kolejowych chce wprowadzić zaostrzone kontrole pasażerów przybywających z krajów dotkniętych epidemią wirusa ebola.

"Oczywiście (wprowadzenie kontroli - PAP) to jest suwerenna decyzja państw członkowskich. Ale Komisja Europejska uważa, że nieco koordynacji byłoby czymś dobrym. I to będzie omawiane" - powiedział Vincent.

Zaostrzone procedury kontroli pasażerów przybywających z krajów dotkniętych ebolą wcześniej już wprowadziły Stany Zjednoczone.

W poniedziałek dyrektor generalna WHO Margaret Chan oświadczyła, że epidemia eboli jest "najpoważniejszym i najbardziej dotkliwym problemem zdrowotnym czasów współczesnych". Dodała jednak, że koszty związane z epidemią można ograniczyć dzięki właściwemu informowaniu.

UE pracuje nad wspólnymi rozwiązaniami na wypadek ewentualnej pandemii eboli w Afryce. Chodzi o koordynację działań krajów Unii z wykorzystaniem środków wojskowych i cywilnych, w tym ewakuację obywateli UE.

Według najnowszego bilansu WHO ebola zabiła 4033 spośród ponad 8,3 tys. zarażonych ludzi, głównie w Afryce Zachodniej. W niedzielnej rozmowie z BBC specjalny wysłannik ONZ ds. eboli David Nabarro wyraził nadzieję, że epidemię uda się opanować w ciągu trzech miesięcy.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu