Kernel wrócił do formy

Piotr Gozdowski
opublikowano: 30-10-2014, 00:00

Kurs spółki w półtora tygodnia urósł o jedną piątą. Pomogły przede wszystkim dobre zbiory zbóż.

Notowania firmy to ponad 40 proc. indeksu WIG-Ukraine, gromadzącego ukraińskie spółki obecne na GPW. Kurs akcji eksportera oleju słonecznikowego zwyżkuje od dziesięciu sesji i w tym czasie zdążył urosnąć o ponad 20 proc. Oprócz zwycięstwa prozachodnich sił politycznych w weekendowych wyborach parlamentarnych i względnej stabilizacji w rejonie Donbasu analitycy wskazują na inny, nawet bardziej istotny, czynnik.

— Nie przeceniałbym wpływu wyników wyborów na wzrost notowań Kernela. Zwyżka to przede wszystkim efekt lepszych, niż oczekiwano, wyników operacyjnych za III kwartał. Drugą przyczyną są wyższe prognozy zarządu spółki dotyczące marż na sprzedaży oleju słonecznikowego oraz w segmencie rolniczym w roku obrotowym 2014/15. Kernel spodziewa się również dobrych wolumenów eksportowych zbóż i tłoczenia słonecznika — mówi Adam Milewicz z ING Securities.

Ukraińska spółka może też liczyć na korzystniejszą niż do tej pory politykę fiskalną własnych władz państwowych.

— Kernel 90 proc. produkcji przeznacza na eksport. Władze w Kijowie przywróciły korzystne regulacje dotyczące refundacji VAT za eksport zboża, co ma dla spółki kolosalne znaczenie — mówi Jakub Szkopek z Domu Maklerskiego mBanku.

Ewentualne dalsze napięcia polityczne nie powinny wpłynąć negatywnie na sytuację spółki. Kernel nie prowadził ani nie prowadzi działalności produkcyjnej na Krymie czy w rejonach Doniecka i Ługańska, a analitycy — paradoksalnie — wskazują na pozytywny wpływ politycznych perturbacji na wyniki spółki.

— Odcięcie Donbasu i brak dostępu do tamtejszych fabryk spowodowało spadek mocy przerobowych ukraińskich tłoczni o ponad 8 proc. Tym samym spadła konkurencja, co wpłynęło na poziom marż — mówi Jakub Szkopek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Gozdowski

Polecane