KGHM chce dać do pieca...

GRA
05-01-2010, 00:00

Polska Miedź projektuje dwa piece — zawiesinowy i ołowiowy. Szybciej ruszy budowa drugiego.

Polska Miedź projektuje dwa piece — zawiesinowy i ołowiowy. Szybciej ruszy budowa drugiego.

Rok temu miedziowa firma zapowiadała, że w 2009 r. ruszy wreszcie z flagową inwestycją, czyli budową pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Projekt zapowiadano już od lat. W tej sprawie coś się ruszyło, choć niemrawo.

— Z formalnego punktu widzenia inwestycja została rozpoczęta. Piec jest na etapie projektowania i przygotowania, ale nie zapadły jeszcze żadne decyzje, ani na poziomie zarządu, ani na poziomie rady nadzorczej — informuje biuro prasowe KGHM.

Projekt jest obliczony na pięć lat, a jego wartość sięgnie 1 mld zł. Piec zawiesinowy, dzięki swojej technologii, ma zastąpić dotychczasowe trzy piece szybowe. Władze KGHM lubią podkreślać, że po zakończeniu inwestycji spółka będzie produkować miedź taniej — rocznie zaoszczędzi nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Na etapie projektowania jest również inna inwestycja w Hucie Miedzi Głogów — piec do wytopu ołowiu surowego. Jej koszt to 50 mln zł, ale umożliwi firmie zwiększenie produkcji o 5 tys. ton metalu, czyli o 20 proc. Dzięki budowie tego pieca KGHM zagospodaruje nie tylko materiały ołowionośne z bieżącej produkcji hutniczej, ale także zapasy zgromadzone na hałdach (to ważny argument ekologiczny: KGHM zmniejszy w ten sposób oddziaływanie huty na środowisko). Budowa pieca rozpocznie się w tym roku, a zakończy w 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM chce dać do pieca...