KGHM chce skorzystać z offsetu na biopaliwa

Paweł Janas
opublikowano: 07-01-2003, 00:00

Komitet rozwoju KGHM Polska Miedź ma dzisiaj debatować nad projektem wejścia na rynek biopaliw. Budowę agrorafinerii do produkcji biokomponentów firma chce częściowo sfinansować z offsetu koncernu Lockheed Martin. Amerykanie odmawiają komentarza.

Najpóźniej do 18 stycznia prezydent Aleksander Kwaśniewski ma zadecydować o losie ustawy o biopaliwach. Na jego akceptację liczy wielu graczy, dla których wejście w ten nowy segment rynku może oznaczać pokaźne profity.Wśród największych na tym rynku chce się znaleźć m.in. KGHM Polska Miedź. Dzisiaj komitet rozwoju konglomeratu ma zapoznać się z ostateczną wersją biznesplanu inwestycji w ten sektor.

— Plan budowy instalacji do produkcji estrów metylowych z rzepaku będzie oceniony i zapadnie decyzja, czy w takim kształcie zostanie przedstawiony zarządowi i radzie nadzorczej — mówi Andrzej Zibrow, członek zarządu KGHM Metale Funduszu Inwestycji Kapitałowych, który nadzoruje prace nad projektem.

Jeśli strategiczne decyzje zapadną, KGHM planuje rozpoczęcie budowę agrorafinerii wiosną tego roku. Ma być ona gotowa do produkcji przed zbiorami rzepaku w 2004 r. W stosunku do wcześniejszych deklaracji, zakładających produkcję 65-70 tys. ton estrów metylowych rocznie, obecny plan zakłada redukcję do 36-40 tys. ton. Sama budowa ma kosztować około 60 mln zł, a wraz z niezbędnymi środkami obrotowymi koszt skoczy do100 mln zł. Jednym z gorących tematów obrad komitetu będzie kwestia finansowania projektu.

— Inwestycję będziemy finansować w dużej mierze ze środków własnych. Zamierzamy powalczyć też o wsparcie finansowe w ramach offsetu oferowanego przez Lockheed Martin (LM), zwycięzcę w przetargu na samolot dla polskiej armii — zapowiada Andrzej Zibrow.

Przyznaje jednak, że wszystko jest na razie na wstępnym etapie, a kancelaria doradcza KGHM poszukuje obecnie wśród amerykańskich firm potencjalnych partnerów.

Przedstawiciele LM nie chcą na razie komentować sprawy.

Część środków KGHM chce też otrzymać z funduszy ekologicznych. Liczy ponadto na udział Komitetu Badań Naukowych w finansowaniu prac nad bezpieczeństwem stosowania biopaliw.

Nadal jednak głównym partnerem KGHM w tym przedsięwzięciu pozostaje Rafineria Gdańska. Firmy podpisały list intencyjny o współpracy w sierpniu 2002 r.

— Rafineria ma odbierać produkowane przez nas biokomponenty. Myślimy też o wspólnej dystrybucji paliw na Dolnym Śląsku. Możliwe jest na przykład powiązanie kapitałowe między rafinerią a jedną ze spółek holdingu — Pol-Miedź Trans, dysponującą na Śląsku magazynami paliw i bocznicami kolejowymi — podkreśla Andrzej Zibrow.

Nie obawia się natomiast, że ewentualne przejęcie rafinerii przez konsorcjum Rotch Energy-PKN Orlen mogłoby zagrozić kontynuowaniu z nią współpracy.

Zainteresowanie wspólną z KGHM inwestycją w biopaliwa potwierdza też Paweł Olechnowicz, prezes gdańskiej spółki.

Innym partnerem przy dystrybucji paliw miałby być Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

— Związek miałby zadbać o zorganizowanie dostaw rzepaku do produkcji estrów. Posiada też około 700 punktów dystrybucji paliw, gdzie mogłyby trafiać biopaliwa. Związek mógłby także kupować u nas śrutę powstającą przy produkcji estrów, wykorzystywać ją jako paszę — mówi Andrzej Zibrow.

Okiem eksperta

Dobry projekt

Dywersyfikacja działalności w takiej spółce jak KGHM jest mile widziana. Inwestycja w biopaliwa może okazać się dobrym posunięciem. Jednak podstawowym warunkiem, który powinien decydować o powodzeniu całego przedsięwzięcia, będzie uczestnictwo w projekcie silnego partnera z branży paliwowej. Duże znaczenie może mieć także skupienie się kombinatu na najbardziej dochodowej gałęzi sektora biopaliwowego, czyli dystrybucji. Jeśli lubińska spółka zajmie dobrą pozycję w momencie powstawania rynku, może uzyskać ze sprzedaży biopaliw całkiem spore korzyści. Poza tym warto zaznaczyć, że w związku z ogromną infrastrukturą, jaką dysponuje KGHM, nowa inwestycje nie wymagałaby aż tak dużych nakładów.

Rafał Gębicki

dyrektor inwestycyjny WestLB Panmure

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu