KGHM najtańszy od 28 miesięcy

Konrad Sobiecki
opublikowano: 05-08-2008, 13:14

Akcje KGHM ostatni raz były tak tanie w  marcu 2006 r. Po poniedziałkowym spadku (8 proc.), dziś kurs nadal się osuwa. Od  piątku wartość rynkowa stopniała o ponad 1,6 mld zł i spadła poniżej 15 mld zł. 

We wtorek konglomerat tanieje o 2 proc. Na dodatek KGHM znów jest liderem pod względem obrotów (przed godz. 13 przekroczyły 100 mln zł). Główna przyczyna leży w spadkach cen miedzi, które ponownie tanieją o blisko 1 proc. Notowania kontraktów w Szanghaju są już najtańsze od ponad sześciu miesięcy. Główna przyczyna leży w spekulacjach o spowolnieniu gospodarki Chin. To zmniejszyłoby i tak słabnący popyt. Zapasy czerwonego surowca są już największe od pięciu miesięcy. Przyczyna leży również w technicznych aspektach – przełamane zostało mocne, techniczne wsparcie na poziomie 7900 USD za tonę.

Podobnie zachowywały się również walory jednego z największych producentów miedzi i złota - Freeport- McMoRan Copper & Gold. Akcje spółki spadły wczoraj do poziomu najniższego od siedmiu lat, tracąc 12 proc. (do 80,4 USD). Od maja, wydobywczy gigant stracił więcej niż 30 proc. swojej wartości.

Produkcja przemysłowa Chin, które są największym odbiorcą miedzi, skurczyła się w lipcu po raz pierwszy od 2005 r.  – pokazuje China's Purchasing Managers' Index. Efekt? Indeks towarowy Reutersa (Commodity Research Bureau -CRB) składający się z 19 towarów zanurkował o 10 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KGHM najtańszy od 28 miesięcy