KGHM pokonał Wiedźmina

DI
opublikowano: 03-08-2015, 22:00

Nieżyczliwi mawiali, że wiedźmini noszą dwa miecze: srebrny na potwory i żelazny na ludzi.

Czym jednak najłatwiej pokonać wiedźmina? Ten giełdowy skapitulował przed miedzią, a dokładniej KGHM-em, który w lipcowym rankingu popularności spółek Bankier.pl zdetronizował CD Projekt. KGHM na fotel lidera powrócił po dwóch miesiącach przerwy. Lipcowa popularność spółki z Lubina to w dużej mierze zasługa polityków. Przez pierwszą część miesiąca spółka za sprawą taniejących surowców „poprawiała” wieloletnie minima, momentami notując nawet 8 proc. przeceny w ciągu jednego dnia. Tak było 22 lipca, kiedy to oprócz czynnika surowcowego na spółkę negatywnie wypływały doniesienia dotyczące udziału KGHM-u w funduszu mającym ratować upadającą Kompanię Węglową.

Później jednak atmosferę rozgrzała kwestia podatku od kopalin.

Najpierw KGHM wystrzelił w związku z nadziejami, że wizyta premier Kopacz na Dolnym Śląsku zaowocuje obniżeniem podatku, później zyskał kolejne 10 proc., gdy wniosek o likwidację daniny złożyło PiS. Dzięki tak dużej zmienności i żywej dyskusji dotyczącej podatku popularność KGHM-u wzrosła na tyle, że dla CD Projektu, o którym w ostatnich tygodniach coraz ciszej, niemal niemożliwym stało się utrzymanie fotelu lidera. © Ⓟ

Najpopularniejsze spółkina stronach Bankier.pl — lipiec 2015

Spółka/Zmiana kursu (proc.)

1 KGHM (3 przed miesiącem) -10,8

2 CD Projekt (1) 11,4

3 JSW (2) -0,2

4 PKO BP (6) -6,1

5 Getin Noble (30) -11,7

6 Tauron (14) -13,5

7 PZU (7) -0,3

8 PGNiG (5) -4,7

9 Energa (8) -10,4

10 Bioton (4) 13,4

Źródło: Bankier. pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu