KGHM ujawnił partnera

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 05-05-2010, 00:00

KGHM kupuje złoże w Kanadzie. Liczy, że z tym samym partnerem udadzą mu się też inne projekty.

KGHM kupuje złoże w Kanadzie. Liczy, że z tym samym partnerem udadzą mu się też inne projekty.

Miedziowy kombinat wreszcie ujawnił, z kim tak długo negocjował przejęcie. Okazuje się, że porozumiał się z kanadyjską firmą Abacus Mining Exploration Corporation, która jest właścicielem złoża miedzi i złota Afton–Ajax, położonego w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska.

— Parametry tego złoża są zasadzie zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu, podobnie jak planowane nakłady inwestycyjne — zauważa Marcin Gątarz, analityk Unicredit.

Abacus zajmuje się poszukiwaniem złóż zasobów mineralnych oraz przedsięwzięciami górniczymi. Umowa zakłada, że KGHM obejmie 51 proc. udziałów w joint-venture, utworzonym wspólnie z Abacusem. Polska firma wniesie 37 mln USD w gotówce, a kanadyjska — prawa do złoża Afton–Ajax.

"Pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie studium wykonalności oraz na dalsze prace eksploracyjne" — głosi komunikat.

Poza tym porozumienie przewiduje, że KGHM będzie mieć opcję zakupu dalszych 29 proc. udziałów w joint venture, za nie więcej niż 35 mln USD. Będzie mieć też prawo do zakupu 10 proc. akcji samego Abacusa.

Kanadyjskie złoże wymaga inwestycji, a KGHM zobowiązał się do wydania na ten cel 535 mln USD. Efektem ma być roczna produkcja miedzi na poziomie 50 tys. ton, a produkcja złota na poziomie 100 tys. uncji. Warto zwrócić uwagę na niskie koszty produkcji jednej tony miedzi. Szacunki tych kosztów dla kanadyjskiego złoża są na poziomie około 2 tys. USD, podczas gdy w KGHM balansują w granicach 10-11 tys. USD.

Wygląda na to, że obie strony liczą na długoterminową współpracę.

"Oczekujemy, że oprócz tego projektu będziemy realizować również inne miedziowe inwestycje, w Kanadzie i w innych miejscach świata" — mówi cytowany w komunikacie Herbert Wirth, prezes KGHM.

W podobnym tonie wypowiada się szef Abakusa.

— Dodatkową korzyścią wynikającą z tej transakcji jest możliwość współpracy z KGHM przy kolejnych projektach w przyszłości. To pozwoli przyśpieszyć rozwój Abacusa — zauważa Tom McKeever, dyrektor wykonawczy Abacusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM ujawnił partnera