KHW odda ciepło Francuzom

Z dziesięciu chętnych Katowicki Holding Węglowy wybrał francuski EDF. Kupią ZEC, jedną z większych firm ciepłowniczych w kraju.

W wyścigu po ZEC Katowice francuski koncern energetyczny EDF pokonał dziewięciu rywali. Przedwczoraj podpisał z Katowickim Holdingiem Węglowym warunkową umowę przejęcia 100 proc. akcji tej firmy. Strony nie ujawniły wartości transakcji, ale można szacować, że będzie miała istotne znaczenia dla utrzymania płynności finansowej KHW, który — podobnie jak cała węglowa branża — przeżywa problemy.

W pierwszym półroczu koncern zanotował ponad 100 mln zł straty netto. Zarząd nie kryje, że musi walczyć o utrzymanie wypłacalności. Sprzedawany ZEC to jeden z większych kompleksów ciepłowniczych w kraju — działa na terenie Katowic, Mysłowic, Sosnowca i Rudy Śląskiej i zatrudnia 421 osób. W zeszłym roku zanotował 152,2 mln zł przychodów, zysków nie ujawnia. Wyróżnia się skalą wykorzystania gazu kopalnianego, dostarczanego przez KHW.

— Planujemy rozwijać ZEC, w szczególności w zakresie miejskich sieci ciepłowniczych, usług dla przemysłu i samorządów oraz wykorzystania metanu z pokładów węgla. W tych obszarach będziemy ściśle współpracować z KHW — mówi Adam Palacz, członek zarządu DK Energy Polska z grupy EDF, która złożyła ofertę.

DK Energy to młoda spółka, powstała pod koniec zeszłego roku. W ramach grupy EDF zamierza opracowywać, budować i zarządzać lokalnymi systemami energetycznymi. Sam EDF ma już w Polsce znaczące aktywa ciepłownicze — w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu (tu zamierza zainwestować w nowy blok gazowy), w Zielonej Górze oraz w Trójmieście.

Zgodę na zakup ZEC przez EDF będzie jeszcze musiało wydać m.in. walne zgromadzenie KHW. Można się spodziewać pozytywnej decyzji, bo nadzór nad KHW sprawuje wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, który był obecny przy podpisywaniu umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KHW odda ciepło Francuzom